Teatralna "Pasja" na wielkopostnym szlaku

  • 10.04.2019, 07:20 (aktualizacja 10.04.2019, 07:24)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Teatralna "Pasja" na wielkopostnym szlaku TLiA Łomża
Teatr Lalki i Aktora w Łomży przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już od trzech lat realizuje zadanie „Pasja Zbliżenia” w ramach programu Kultura Dostępna.

Jego zasadniczym elementem jest widowisko, którego inscenizację przygotował i wyreżyserował profesor Wiesław Hejno na podstawie tekstu belgijskiego pisarza z pierwszej połowy XX wieku Michela de Ghelderode. Scenografię zaprojektował Przemysław F. Karwowski, natomiast muzykę skomponował Bogdan E. Szczepański.

Ze spektaklem łomżyński TLiA odwiedza w okresie przed Wielkanocą świątynie w regionie. Jego społeczny, artystyczny i religijny charakter pozwolił na prezentację widowiska w wielu miejscowościach kluczowych dla tożsamości regionu, takich jak Drohiczyn, Łyse, Zbójna, Tykocin, Jedwabne, Krynki, czy Myszyniec. W szczególnym dla katolików okresie Wielkiego Postu inscenizacje „Pasji” zawsze gromadzą, wzruszają oraz wzbudzają zainteresowanie teatrem wśród wielopokoleniowej publiczności złożonej z różnych grup społecznych. Dla wielu uczestników był to pierwszy kontakt ze sztuką teatralną i zarazem ogromne emocjonalne przeżycie.

Celem programu jest przybliżenie lokalnym społecznościom tradycji teatru ludowego i wspólne uczestnictwo w wydarzeniu artystycznym. Zadanie jest realizowane wspólnie z duchownymi, przedstawicielami samorządów oraz lokalnych ośrodków kultury. Takie współdziałanie pozwala bowiem wracać do źródeł teatru i prezentować tradycję sztuki teatralnej w miejscach, z których częściowo się ona wywodzi.

Wydarzenie inaugurujące tegoroczną edycję odbyło się 7 kwietnia  w Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej, kolejne zaś 10 kwietnia w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Obie miejscowości charakteryzuje kresowa duchowość oraz niepowtarzalny wielokulturowy klimat - niczym soczewka skupiają zgodnie współegzystujące społeczności, które dzielą i zarazem łączą inne tradycje, języki oraz historyczne zakręty.

Na kolejne widowiska łomżyński Teatr Lalki i Aktora zaprasza 12 kwietnia do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży, a 14 kwietnia do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe