Mleko "Wolne od GMO”

  • 11.04.2019, 06:17 (aktualizacja 11.04.2019, 06:22)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Mleko  "Wolne od GMO”
Polska Izba Mleka opracowała Standard Certyfikacji Systemów Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności dotyczący kontroli nad produkcja i przerobem mleka wytwarzanego przez krowy żywione paszami niemodyfikowanymi genetycznie.

Certyfikacja przeprowadzona przez niezależną jednostkę stworzoną przez PIM pozwala stwierdzić na podstawie szczegółowego audytu, czy dana firma wdrożyła i stosuje zasady określone w poszczególnych katalogach wymagań,  w wyniku czego jej produkcja może być oceniona jako ,,Wolna od GMO . Polska Izba Mleka jako właściciel standardu m.in.: szkoli audytorów, przeprowadza audyty, intensywnie buduje prestiż standardu, reprezentuje posiadaczy certyfikatu w instytucjach mających wpływ na tworzenie regulacji prawnych.

Standard został zaplanowany dla wielu różnych obszarów łańcucha żywnościowego, gdzie istotnym jest wskazanie postępowania, które zapewnia najwyższą jakość, a których wdrożenie i prawidłową realizację można  potwierdzić w drodze certyfikacji.

Każde przedsiębiorstwo zainteresowane certyfikacją standardu zobowiązane jest do wdrożenia  wymagań określonych w poszczególnych katalogach zagrożeń zawierających zagadnienia, jakie należy opracować i wdrożyć w danym przedsiębiorstwie w celu poddania się certyfikacji. Katalogi wymagań są jednocześnie wytycznymi dla osób audytujących i na ich podstawie zostały stworzone listy kontrolne audytu, którymi posługują się audytorzy w toku oceny przedsiębiorstwa poddającego się certyfikacji.

Zdaniem eksperta programu ,,Wolne od GMO” prof. dr hab. Andrzeja Babuchowskiego, stworzony przez Polską Izbę Mleka (PIM) „Standard Certyfikacji Systemów Zarzadzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywnościdotyczy „kontroli i nadzoru nad produkcją i przerobem mleka wytwarzanego przez krowy żywione paszami niemodyfikowanymi genetycznie. Ma on zapewnić, że mleko i produkty z niego wytwarzane nie pochodzą od krów żywionych paszami zawierającymi GMO. Jest to forma wsparcia branży mleczarskiej w walce o zaufanie konsumenta, tak w kraju, jak i za granicą. Sprawa jest o tyle ważna, iż mimo że nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że mleko  od krów żywionych paszami zawierającymi GMO, zawiera pozostałości GMO obecnego w paszach, to jednak część konsumentów nie daje temu wiary, poszukując mleka pochodzącego od krów, które nie są nimi żywione. W chwili obecnej, takie mleko, to tylko mleko ekologiczne. Jednak jego produkcja jest ograniczona. Tak więc  wprowadzenie przez PIM w/w standardu zwiększać może zaufanie konsumentów do mleka, które nie jest ekologiczne, a również nie zawiera GMO. Problemem, który mamy w Polsce jest to, że nie ma polskiego aktu prawnego, który definiowałby produkt wolny od GMO, czyli tzw. BEZ GMO. W tym zakresie proponowany przez PIM Standard wychodzi naprzeciw planowanym rozwiązaniom krajowym odwołując się do nich bezpośrednio. Celowość stworzenia takiego unormowania nie budzi żadnych wątpliwości. Uporządkować to może obecnie dość chaotyczną sytuację na polskim rynku, gdzie pojawiają się różne standardy, z których najpopularniejszy lub najbardziej znany jest niemiecki VLOG. Podsumowując, podjęte przez PIM działania nad stworzeniem Standardu prewencyjnego wspierającego przedsiębiorstwa z branży mleczarskiej w sprawowaniu kontroli i nadzoru nad produktami pozyskiwanymi od krów karmionych paszami wolnymi od GMO są jak najbardziej godne wsparcia i poparcia” .

Standard Polskiej Izby Mleka jest dostępny na stronie gmo.izbamleka.pl Zainteresowane firmy paszowe, zakłady i spółdzielnie mleczarskie prosimy o kontakt z biurem Polskiej Izby Mleka e-mail: [email protected]   

Kampania promocyjna sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe