Marszałkowskie dofinansowanie dla Hospicjum, „Wety” i MOPS

  • 11.04.2019, 12:00 (aktualizacja 11.04.2019, 12:25)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Marszałkowskie dofinansowanie dla Hospicjum, „Wety” i MOPS
Trzy niezmiernie ważne dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej umowy podpisał w łomżyńskim Ratuszu marszałek Artur Kosicki. Każde z zadań dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – ich łączna wartość to 4,6 miliona złotych – pozwoli zrealizować przedsięwzięcie społeczne o wielkiej randze.

- Pamiętamy i będziemy pamiętać, żeby zrównoważony rozwój subregionów województwa był stałą praktyką. Lubię podpisywać takie umowy. Znacznie przyspieszyliśmy działania związane z realizacją RPOWP, przesuwamy się w góre krajowych rankingów, ale będziemy dążyli, aby znaleźc się „na pudle” – podkreślał marszałek Artur Kosicki.

Do Łomży przywiózł do podpisania dokumenty dotyczące trzech projektów. Pod względem wysokości dofinansowania największy z nich to „Rynek pracy otwarty dla młodych techników” - blisko 1,9 miliona złotych (cała wartość to niespełna 2 mln). Partnerem jest tu Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Bliższe szczegóły przedstawiła dyrektor placówki Bogumiła Olbryś.

- Starania o związane z projektem rozpoczęłiśmy jeszcze w 2016 roku. Będą to zadania realizowane w trzech głównych blokach. Jeden z nich to zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, np. z matematyki podnoszące ogólny poziom wiedzy i przygotowania do matur oraz egzaminów zawodowych. Druga sprawa to praktyczne kursy zawodowe dla przyszłych techników weterynarii oraz dla specjalistów technologii zywienia, bardzo osadzone w realiach tych profesji. I wreszcie bardzo ważna możliwość kierowania młodzieży, ala także nauczycieli na kursy i staże zawodowe.

Wyraziła też przekonanie, że nie tylko szkoła, ale także miasto i region skorzystają na „trwałym” elemencie programu, czyli utworzeniu centrum analityczno – diagnostycznego.

- Zapraszam serdecznie na Dzień Otwarty w naszej szkole 24 kwietnia – dodała Bogumiła Olbryś obdarowując marszałka Artura Kosickiego i prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego (jest partnerem wszystkich podpisanych umów).

Kolejna umowa podpisana przez marszałka, prezydenta oraz dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesława Jagielaka dotyczyła projektu „Rozwoju usług opiekuńczych i asystemckich w mieście Łomża” (dofinansowanie – ponad 1,4 mln) . Jej zasadnicze znaczenie polega na objęciu dodatkową opieką 45 pań i 15 panów w starszym wieku, niepełnosprawnych, niesamodzielnych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem.

- Będą w tym także miejsca usług społecznych, elementy teleopieki czy wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – precyzował Wiesław Jagielak.

Podpisy na trzeciej umowie wraz marszałkiem i prezydentem złożyły Teresa Steckiewicz oraz Teresa Kowalczyk, czyli prezes i skarbnik stowarzyszenia Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum pod wezwaniem Świętego Ducha”. Po raz pierwszy w 25-letniej historii jedynej w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej placówki zajmującej się opieką paliatywną, otrzymała ona dofinansowanie – 1,3 mln - na rozbudowę.

Tę inwestycję zresztą zaprawiona w bojach o funkcjonowanie Hospicjum i w przezwyciężaniu przeciwności Teresa Steckiewicz rozpoczęła nie czakając na przychylność władz województwa.

- Miałam zgromadzone fundusze z 1 procenta, aby zacząć. Potem i tak bym sobie poradziła – powiedziała.

Jak już informowaliśmy, nowa część Hospicjum pozwoli o kilka zwiększyć liczbę miejsc, ale przede wszystkim dostosować zaplecze placówki do wymagań stawianych przed tego rodzaju jednostkami.

Z zadowoleniem przyjęła także ostatnie wieści, że miasto przeznaczyło na dofinansowanie Hospicjum w tym roku 50 tysięcy złotych, czyli po kilku latach obniżonej do 40 tys. dotacją, wróciło do dawnych reguł.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe