Droga Krzyżowa Polaków na Pawiaku

  • 12.04.2019, 12:39 (aktualizacja 12.04.2019, 12:47)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Droga Krzyżowa Polaków na Pawiaku
W sobotę 13 kwietnia o godz. 15:00, w przeddzień Niedzieli Palmowej, na terenie byłej siedziby gestapo, w Mauzoleum Walk i Męczeństwa przy al. Szucha w Warszawie odbędzie się prezentacja niezwykłego dzieła pt."DROGA KRZYŻOWA POLAKÓW” - ułożona i odprawiana w murach więzienia Pawiak w 1943 roku. 

Oprawę muzyczną prezentacji stanowić będą pieśni pasyjne. Wystąpią: Maria Reif, Natalia Jędruś, Bartosz Włodarczyk. Muzyka: prof. dr hab Wojciech Walasek, Emilia Walasek- Gorczyca, Kamil Walasek

Ze względu na ograniczoną przestrzeń, specjalny Pokaz dla mediów odbędzie się o godz. 13.00

Elżbieta Krajewska urodziła się 27 stycznia 1923 roku w majątku rodzinnym w Skoraczewie. Absolwentka gimnazjum Zgromadzenia Sacre-Coeur w Polskiej Wsi k. Pobiedzisk. W październiku 1939 r. rodzina Krajewskich umieszczona została w obozie w Cerekwicy następnie (po ok. 2 miesiącach) wysiedlona na teren Generalnego Gubernatorstwa, zamieszkała z rodziną w Warszawie przy ul. Kazimierzowskiej. Uczęszczała na tajne komplety zakonspirowanego Liceum Zofii Kurmanowej, w 1942 r. zdała maturę z wyróżnieniem. W tym czasie wstąpiła do AK. Pracowała m. in. jako kolporterka wydawnictw konspiracyjnych akcji «N», prowadzonej przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

6 czerwca 1943 r. została aresztowana na ul. Wiśniowej w Warszawie, gdy rozrzucała na terenie wojskowym ulotki dywersyjne w języku niemieckim. Poddana torturom w czasie badania w areszcie Gestapo przy Al. Szucha, nie wydała nikogo. Przewieziona do szpitala więziennego na Pawiaku, po ponownym «przesłuchaniu» przetrzymywana była w ostrej izolacji.

W szpitalu więziennym Pawiaka w r. 1943 Elżbieta Krajewska napisała „Drogę krzyżową Polaków”. Została ona przekazana w formie «grypsu» przez konspiracyjną komórkę więzienną Delegatury Rządu. Grono działaczy katolickich z organizacji Front Odrodzenia Polski spowodowało wydanie „Drogi krzyżowej Polaków” w początku 1944 r. w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Pierwsze wydanie konspiracyjnie ukazało się w Krakowie w r. 1944. Drugie w Warszawie w tajnej drukarni «Wiara i Ojczyzna» na Żoliborzu.

Elżbieta Krajewska 5 października 1943 r. wywieziona została do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie 14 stycznia 1944 r. zmarła na tyfus.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe