Giełdowy przekręt

  • 16.04.2019, 14:39 (aktualizacja 16.04.2019, 14:42)
  • Maciej Gryguc
Giełdowy przekręt KAS Białystok
Na stratę ponad 8 milionów zł naraził Skarb Państwa jeden z inwestorów na rynku akcji polskich spółek giełdowych. Jak informuje asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, pracownicy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego podczas kontroli podatnika ujawnili finansowe nieprawidłowości związane z unikaniem zapłaty podatku PIT i doprowadzili do wpłaty pełnej kwoty podatkowych zaległości wraz z odsetkami.

Pracownicy białostockiej Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili kontrolę u jednego z podatników z województwa mazowieckiego zajmującego się m.in. inwestycjami na rynku polskich spółek giełdowych. Analiza dokumentacji, transakcji finansowych oraz zawieranych umów pozwoliła na ustalenie, że podatnik ten stosował niedozwolony mechanizm agresywnej optymalizacji podatkowej. Kontrolowany podmiot dokonywał szeregu przesunięć posiadanych aktywów przy wykorzystywaniu zależnych od siebie polskich i zagranicznych spółek i funduszy inwestycyjnych.
Pracownicy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku ustalili, że stosując tzw. wymianę udziałów w warunkach nieuprawniających do skorzystania z wyłączenia z opodatkowania, podatnik zaniżył należny podatek dochodowy od osób fizycznych w kwocie ponad 8 milionów zł.

Na mocy wydanej decyzji kontrolowany podmiot zobowiązany został do wpłaty pełnej kwoty należnego podatku PIT wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi.
Dzięki skutecznej kontroli podlaskiej KAS podatnik wpłacił do budżetu państwa łącznie ponad 12,5 miliona zł.

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe