Od poetów i filozofów po równe chodniki. Obywatele Łomży zgłosili pomysły

  • 19.04.2019, 15:20 (aktualizacja 21.04.2019, 02:19)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Od poetów i filozofów po równe chodniki. Obywatele Łomży zgłosili pomysły UM Łomża
Zespół Koordynujący Budżet Obywatelski Łomży na 2019 rok zatwierdził wstępną listę zadań do głosowania. Znalazły się na niej 24 propozycje: po 9 z Centrum i Łomżycy oraz 6 z Południa, jak również dwie propozycje do Młodzieżowego BO.

Odrzucone projekty będą jeszcze analizowane w procedurze odwoławczej. Zgodnie z ustaleniami Zespołu Koordynującego, ostateczna lista zostanie zaprezentowana 13 maja. Głosowanie planowane jest od 20 maja do 21 czerwca, a jego wyniki powinny zostać opublikowane 30 sierpnia.

Przewodniczący pracom Zespołu Koordynującego zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki podkreślił, że Budżet Obywatelski jest zadaniem oczekiwanym przez mieszkańców, w które angażuje się wiele osób. - Zespół analizował wszystkie zgłoszone zadania pod kątem formalnym i merytorycznym, biorąc pod uwagę zakres zgłoszonego zadania i możliwość jego realizacji, kwotę, a także, czy znajduje się ono na terenach należących do miasta. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w wymyślanie tych projektów i apeluję do mieszkańców, aby czynnie wzięli udział już w samym głosowaniu – mówił z-ca prezydenta Andrzej Garlicki. Dodał, że planowane środki, jakie w przyszłorocznym budżecie miasta mają zostać przeznaczone na Budżet Obywatelski, wynoszą wstępnie 2 miliony złotych, w tym 100 tys. zł na Młodzieżowy Budżet Obywatelski.

Prezentujemy listę propozycji z fragmentami uzasadnień

CENTRUM

„Bajki” Zbigniewa Herberta w ceramice przy Galerii Aporia, elewacja bloku przy ul. Dwornej 35 między przedsionkami Galerii Aporia a byłą księgarnią, 25.000 zł, zadanie polega na wykonaniu i montażu 20 - 30 rzeźb ceramicznych ilustrujących prozę Zbigniewa Herberta

Bezpieczny deptak na ulicy Farnej, ul. Farna,  220.000 zł, celem zadania jest poprawienie stanu technicznego deptaka oraz przystosowanie go dla potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych oraz rodzin spacerujących z wózkami.

Chodź i Parkuj Bezpiecznie, ul. Polowa 53 A i 51 B oraz 55 B, 72.273,61 zł, zadanie polega na demontażu starej nawierzchni asfaltowej chodników i ułożeniu nowej nawierzchni z kostki betonowej pomiędzy budynkami przy ul. Polowej 53 A i 55 B i chodników łączących przejścia z budynków przy ul. Polowej 53 A i 55 B z ul. Marii Skłodowskiej – Curie.

Ławeczka Wincenta Lutosławskiego, ulica Długa (w pierwotnym założeniu na Starym Rynku), 180.000 zł,  projekt rzeźby- ławeczki Wincentego Lutosławskiego ma za zadanie uplastycznić nasze miasto, a także poruszyć poprzez warstwę społeczną i edukacyjną. Obiekt będzie jednocześnie czytelnią na wolnym powietrzu.

Modernizacja i wyposażenie palcu zabaw oraz monitoring osiedla Polowa 51 B, ul. M. Skłodowskiej- Curie,  220.000 zł, celem zadania jest powiększenie i poprawienie stanu technicznego placu zabaw przy ul. Polowej 51B, wyposażenie w nowoczesne urządzenia i sprzęt odpowiadający normom bezpieczeństwa oraz monitoring miejski osiedla przy ul. Polowej 51B i ul. M. Skłodowskiej- Curie.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych i estetyki miasta poprzez wykonanie zagospodarowania terenu i oświetlenia wzdłuż chodnika Al. Legionów na odcinku ul. Dworcowa – budynek Wartowni,  al. Legionów (od ul. Dworcowej do wartowni),  40.000 zł, zadanie dotyczy zagospodarowania pasa zieleni na długości ok. 85 m. i szerokości ponad 2 metry, położonego wzdłuż budynku handlowo- usługowego przy Al. Legionów 50.

Przy-Stań, ul. Sikorskiego przy Moście Hubala parking od strony kąpieliska, 70.000 zł, Brzegi Narwi wokół mostu są miejscem spotkan i spacerów wielu mieszkańców. Występuje brak stanowisk, gdzie można usiąść i odpocząć. Wybudowanie altany w znaczny sposób uatrakcyjni ten obszar.

Urządzenie miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców, ul. Zdrojowa, 60.000 zł Zadanie dotyczy stworzenia miejsca rekreacyjnego z urządzeniami do ćwiczeń

Złoty Jeleń Miasta Łomża, Bulwary nad Narwią,  220.000 zł, rzeźba przedstawia jelenia z wzniesioną głową ku niebu, ma to na celu nadanie dynamiki, patosu oraz przedstawienie wewnętrznej siły zwierzęcia i jego pełnego majestatu. Rzeźba stałaby na granitowych płytach wkomponowanych w strukturę bulwarów, przewidywana wysokość to 2,5 m. wraz z porożem.

 

ŁOMŻYCA

Bezpieczna i Zielona Kraska, ul. Kraska, ul. Krucza, ul. Strusia,  chodnik 80.000 zł, zieleń 10.000 zł, budowa ok. 200 m brakującego chodnika na ul. Kraska od ul. Poznańskiej w kierunku ul. Strusiej po stronie zabudowań numerów nieparzystych. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców osiedla. Dopełnieniem projektu będzie nasadzenie drzew i krzewów na ul. Kraska, Strusia, Krucza

 

Bezpieczne boisko do piłki nożnej przy ul. Przytulnej, boisko do piłki nożnej przy ul. Przytulnej, 150.000 zł, boisko do piłki nożnej na terenie rekreacyjnym przy ul. Przytulnej wymaga ułożenia nowej nawierzchni z odpowiednim drenażem i rekultywacji.

Bezpieczne Osiedle „Bawełna”, ul. Wojska Polskiego 161B, ul. Studencka, 220.000 zł,  budowa miejsc parkingowych oraz wymiana nawierzchni drogi dojazdowej przy bloku na ul. Woj. Polskiego 161B.  a Dodatkowo także monitoring miejski osiedla „Bawełna” przy ul. Woj. Polskiego 161A/B/C/D oraz ul. Studenckiej.

Budowa chodnika przy ul. Łukasińskiego, ul. Łukasińskiego, 220.000 zł, zadanie dotyczy wybudowania brakujących chodników oraz zjazdów na ul. Łukasińskiego od ul. Lipowej w stronę ul. Strzelców Kurpiowskich.

Chodnik dla pieszych na terenie należącym do miasta między ul. Spokojną, a Cegielnianą między adresami Spokojna 1B oraz Spokojna 1 C, ul. Spokojna 110.000 zł, trakt pieszy między ul. Spokojną a Cegielnianą jest terenem miejskim. Powinien służyć do przechodzenia między ulicami, ale teraz jest on po prostu trawnikiem z kilkoma starymi płytami chodnikowymi.

Otwarta Strefa Aktywności przy ul. Fabrycznej i Żabiej, u zbiegu ul. Fabrycznej i Cegielnianej nr działki 22429/78 (plac zabaw i 7 urządzeń siłowni plenerowej) oraz przy zjazdach w ul. Fabryczną nr działki 23780 i ul. Żabią nr działki 22514 (po 2 urządzenia siłowni), 120.000 zł, projekt przewiduje budowę siłowni i placu zabaw na świeżym powietrzu.

Przyjazne miejsce rekreacji- rewitalizacja placu zabaw dla dzieci, teren rekreacyjny przy ul. Przytulnej,  150.000 zł, istniejące elementy placu zabaw dla dzieci są zużyte i wymagają wymiany, aby plac zabaw dla dzieci był bezpieczny i przyjazny rekreacji dziecięcej.

 Wymiana chodnika, lewa strona od ul. Woj. Polskiego do ul. Harcerskiej,  150.000 zł, Stan chodnika jest bardzo zły dotyczy to również częściowo ulicy (stara kostka, trelinka). Praktycznie uniemożliwia poruszanie się z dziecięcym wózkiem jak również dotyczy to osób starszych i innych  mieszkańców, ponieważ jest to trakt, który prowadzi do szkoły oraz kościoła.

Wyposażenie minibulwarów nad Łomżyczką - miejsce rekreacji i wypoczynku oraz przedłużenie w stronę ul. Woj. Polskiego, rejon Łomżyczki na Łomżycy (ul. Sosnowa - Modrzewiowa), 220.000 zł,  minibulwary nad rzeką Łomżyczką nie posiadają małej architektury (brak ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, stojaków rowerowych, stolików terenowych, rekreacji dla dzieci i dorosłych oraz monitoringu wizyjnego terenów minibulwarów).

POŁUDNIE

Modernizacja infrastruktury parku miejskiego między budynkami Reymonta 11A, Prusa 11i Prusa 5,  park miejski między ulicami Prusa a Reymonta, 220.000 zł, następnym krokiem winno być zmodernizowanie nieczynnej fontanny oraz wymiana oświetlenia parkowego.

Modernizacja nawierzchni jednej z drenażem i budową ciągu pieszego ul. Zawadzka (sięgacz), 220.000 zł, brak chodnika i odprowadzenia wody utrudnia przemieszczanie pieszym.

Remont ciągu komunikacyjnego wraz z parkingami ul. Słowackiego, działka nr 10505/5 ul. Słowackiego (I fragment w stronę ulicy Spółdzielczej, 220.000 zł, Aktualny stan jezdni ul. Słowackiego jest fatalny.

Remont nawierzchni ulicy i parkingów- Konstytucji 3 Maja 4 i 3,  ul. Konstytucji 3 Maja 4 i 3 nr działki - 12229/58,  220.000 zł, Remont ulicy wraz z parkingami znacząco wpłynie na poprawę estetyki osiedla oraz komfortu osób korzystających z niej.

Remont ul. Kasztelańskiej z chodnikami i parkingami, ul. Kasztelańska,  220.000 zł, ul. Kasztelańska jest w bardzo złym stanie technicznym- ubytki, nierówności, zniszczone krawężniki.

Ustawienie urządzeń fitness w Parku Jana Pawła II- Papieża Pielgrzyma Park im. Jana Pawła II- Papieża Pielgrzyma w Łomży na wysokości bud. Prusa 5 nr działki- 12173/11, 50.000 zł, ustawienie urządzeń fitness wzbogaci i uatrakcyjni park w tym rejonie, umożliwiając mieszkańcom aktywny wypoczynek, gdyż w pobliżu brak jest takich urządzeń a mieszkańcom zgłaszają takie potrzeby.

MŁODZIEŻOWY BUDŻET OBYWATELSKI

Młodzieżowy weekend kultury, cała Łomża, 50.000 zł, projekt może także zmobilizować młodych do spróbowania swoich sił w dziedzinach kulturalnych. Dodatkowo jest to projekt unikalny na skalę regionu, ponieważ żadne z obecnych wydarzeń nie łączy tak wielu dziedzin kulturalnych w jednym miejscu i czasie.  

Łomża biega od Przedszkola do Juniora, Stadion Miejski, 50.000 zł, Impreza polega na zorganizowaniu biegu dla dzieci na krótkich dystansach: ok. 20 m przedszkolaki i ok 200 m juniorzy.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe