Inwestycyjny ruch na drogach

  • 06.05.2019, 06:07 (aktualizacja 06.05.2019, 06:11)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Inwestycyjny ruch na drogach UM Łomża
W tym roku ulica Kolejowa, ale apetyty są znacznie większe. Władze Łomży do Funduszu Dróg Samorządowych kierują jeszcze 12 wniosków na dofinansowanie inwestycji drogowych. Bogate plany mają także samorządy powiatów i gmin Ziemi Łomżyńskiej.

Podlaski Urząd Wojewódzki opublikował podpisany wykaz zadań zatwierdzonych przez premiera Mateusza Morawieckiego do realizacji w Programie Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Budżetowe dofinansowanie tych przedsięwzięć przekracza 69,3 miliona złotych.        

W Łomży

Łomżę na liście reprezentuje budowa ulicy Kolejowej. Wsparcie zewnętrzne wynosi 3 mln zł. Miasto miało dołożyć drugie tyle, ale z przetargu wynikło, że  koszt  inwestycji wyniesie prawie 7 mln zł. Ulica powinna być gotowa jeszcze w tym roku.

Powstanie zupełnie nowa droga o długości około 800 metrów od ul. Sikorskiego do ul. Towarowej, czyli do przemysłowej i handlowej "enklawy" na terenach dawnej bazy spółdzielczej WZGS, co otworzy także kolejne tereny dla rozwoju przedsiębiorstw.

- W ten sposób połączona zostanie ulica Sikorskiego z aleją Piłsudskiego, co powinno odciążyć aleję Legionów i ulicę Spokojną. Poprawi się również dostęp do terenów inwestycyjnych powstałych po scaleniu ul. Żabiej - informuje prezydent Mariusz Chrzanowski.

Powstanie jezdnia o szerokości 7 metrów, chodniki, ciągi pieszo – rowerowe, zatoki autobusowe i zjazdy na posesje. Wybudowane zostaną kanalizacja deszczowa, sieci elektroenergetyczne, kanał technologiczny i oświetlenie uliczne. Dodatkowo na skrzyżowaniu z łącznikiem do ulicy Spokojnej powstanie rondo oraz jezdnia o długości prawie 123 metrów. Nie zabraknie także nasadzeń zieleni. Kilka dni temu prezydent podpisał umowę  na realizację inwestycji z Robertem Skarżyńskim, prezesem firmy BIK-Projekt z Łomży.

W poprzedniej kadencji z drogowego programu lokalnego Łomża wykonywała m. in.  przebudowę ulicy Polowej i Niemcewicza (jeszcze trwa) czy budowę Wiosennej. W sumie od 2016 roku były to inwestycje za ponad 23,5 mln zł z dofinansowaniem na poziomie 9,5 mln zł – informuje portal lomza.pl.

Poza Łomżą

Na liście inwestycji jest znacznie więcej pozycji z Ziemi Łomżyńskiej. Powiat otrzyma dofinansowanie na drogę w Kuziach (prawie 1 kilometr, 780 tys. złotych) oraz w Konarzycach (1,7 km, 750 tys.). Pieniądze trafią także do gmin w okolicach Łomży: do Nowogrodu ((Mątwica - Szablak), gminy wiejskiej Łomża (ul. Kolejowa w Kupiskach), Śniadowa, Jedwabnego. Miastkowa.    

Uwzględniając szerzej Łomżyńskie, z Funduszu Dróg Samorządowych skorzystają także powiaty: grajewski (Bęćkowo - Szczuczyn, Wąsosz). wysokomazowiecki (Trzaski - Radziszewo-Sieńczuch, Dąbrowa-Łazy - Dąbrowa-Moczydły), kolneński (ulica Konopnickiej - Górskie, Janowo), zambrowski (Srebrna - Paproć Duża). Dofinansowanie uzyskają również gminy: Wysokie Mazowieckie, Szepietowo, Czyżew, Kolno, Zambrów, Sokoły, Ciechanowiec, Kulesze Kościelne, Radziłów, Nowe Piekuty.   

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe