Impuls solidarności i gospodarki. Wicepremier Jarosław Gowin w łomżyńskim Ratuszu

  • 08.05.2019, 04:39 (aktualizacja 08.05.2019, 13:53)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Impuls solidarności i gospodarki. Wicepremier Jarosław Gowin w łomżyńskim…
Jest takie piękne polskie słowo: solidarność - powiedział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin biorący w Łomży udział w uroczystości podpisania dokumentów uruchamiających program "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego".

- Ksiądz Józef Tischner wyłożył sens tego słowa cytując świętego Pawła: "Jeden drugiego ciężary noście". Solidarność to także budowanie więzi, to pomoc tym., którzy na pewnym etapie życia takiej pomocy potrzebują. Myślę, że ta wspaniała inicjatywa łączy w sobie wszystkie znaczenia pojęcia "solidarność".  Gratuluję inicjatorom i dziękuję uczestnikom. To przykład współpracy jakiej w Polsce potrzebujemy. Teraz wypełnią to pojęcie konkretne treści, które nie tylko dadzą szansę reintegracji społecznej grupie mieszkańców województwa odsuniętych na bok, ale będą także dobrym impulsem gospodarczym - wyjaśnił Jarosław Gowin.

Spotkanie z jego udziałem odbyło się w łomżyńskim Ratuszu, ponieważ to miasto jest liderem przedsięwzięcia, w którym partnerami są powiaty: hajnowski, kolneński, łomżyński, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski  oraz gmina Boćki i Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych.

- W ostatnich miesiącach bardzo dużo pracy włożyliśmy w to, by ten projekt był realizowany. Dofinansowanie to blisko 20 milionów złotych. Już to pokazuje jak ogromne i ważne jest dla naszego subregionu to zadanie ukierunkowane na pomoc osobom wykluczonym. Cieszymy się, że otrzymaliśmy te środki, wiemy ile pracy przed nami, bo na pewno ten projekt nie należy do łatwych. Nieraz już jednak pokazaliśmy, że  potrafimy współpracować, mamy osoby, które potrafią takie działania przygotować i zrealizować prawidłowo. Cieszę się, ale w pełni będziemy mogli czuć się dumni i szczycić się nim pokazując efekty działalności i efekty w tak wrażliwej materii.  Dziękuję wszystkim za współpracę i pomoc - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Pozostali uczestnicy spotkania - m. in. posłowie Bernadeta Krynicka i Mieczysław Baszko - najczęściej  używali słów o jedności, współpracy, porozumieniu, wspólnym dokonywaniu rzeczy niemożliwych, mądrości. Obserwatorami byli szefowie wielu instytucji, w tym np. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, która będzie miała zapewne ważny udział w realizacyjnej części projektu.    

Umowy podpisali samorządowcy, czyli prezydent Mariusz Chrzanowski,  starostowie - Lech Szabłowski z  Łomży, Tadeusz Klama z Kolna, Bogdan Zieliński z Wysokiego Mazowieckiego, Stanisław Ożlański z Zambrowa, Andrzej Skiepko z Hajnówki, wicestarosta Marek Bobel z Siemiatycz, wójt gminy Boćki Dorota Kędra-Ptaszyńska oraz dyrektor Magdalena Skup z Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych. Z drugiej strony zrobili to wicemarszałkowie Stanisław Derehajło i Marek Olbryś (siedzący pomiędzy nimi wicepremier Jarosław Gowin stwierdził żartem: "Niech rząd się też do czegoś przyda" i pomagał w przekazywaniu dokumentów).  

- Scalanie mieszkańców jest ważnym elementem pracy samorządu. Cieszę się, że Łomża jest liderem projektu, który ogarnia prawie połowę województwa, a także z tego, że podpisujemy go tak uroczyście. To sygnał, że razem możemy więcej - powiedział Stanisław Derehajło. - Życzę sobie i państwu żeby program był dobrze treścią wypełniony dla ludzi którzy znaleźli się w sytuacjach, z których sami wyjść nie mogą. Moja domena to gospodarka, Stanisław zajmuje się sprawami społecznymi. Myślę, że  to dobre połączenie, aby ludzie potrzebujący pomocy w wyniku naszych wspólnych działań  mogli wracać do gospodarki, dumni, że będą nie tylko brać, ale także tworzyć - dodał Marek Olbryś.

Na zakończenie wicepremier Jarosław Gowin otrzymał od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego swoja podobiznę na tle łomżyńskiego Ratusza. Obiecał ją umieścić a poczesnym miejscu swego gabinetu.

***

Program "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" to największy projekt społeczny tego typu w całej perspektywie finansowej 2014 - 2020 realizowany przez samorządy i organizacje pozarządowe w Polsce.

Liderem jest miasto Łomża, a partnerami powiaty Hajnówka, Kolno, Łomża, Siemiatycze, Wysokie Mazowieckie i Zambrów oraz gmina Boćki i Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych.  

Wartość projektu to ponad 25,2 miliona złotych z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na poziomie blisko 20 mln. Będzie realizowany do 31 marca 2022 roku, aby zwiększyć aktywność zawodową 700 mieszkańców województwa (400 kobiet i 300 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W Łomży wsparciem objętych zostanie 175 osób, w powiecie łomżyńskim - 75. Inicjatorzy zakładają, że ze wszystkich uczestników działań co najmniej 25% powinno znaleźć zatrudnienie, a 34% podjąć aktywność społeczną.

Będą temu służyć Centra Integracji Społecznej organizujące szkolenia (budownictwo, krawiectwo, kucharstwo, ogrodnictwo, opieka nad osobami starszymi i dziećmi), wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe, zajęcia terapeutyczne.                              

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe