Tradycja utrwalona w drewnie

  • 10.05.2019, 15:32 (aktualizacja 10.05.2019, 15:36)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Tradycja utrwalona w drewnie
Urząd Marszałkowski przypomina, że trwa przyjmowanie zgłoszeń do XV edycji konkursu na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego. Konkurs – jak co roku – organizuje Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Kilka ważnych dat: zgłoszenia przyjmowanie są do 17 maja, wizytacje terenowe zgłoszonych obiektów potrwają do 12 lipca, ocena zgłoszonych budynków przez jury - do 30 sierpni, zaś ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie.

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w województwie podlaskim od 2005 roku. To jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce, współnie realizowana przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Patronat sprawuje nad nią Generalny Konserwator Zabytków i portal Wrota Podlasia. Konkurs został wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

- Sukces naszego konkursu zawdzięczamy przede wszystkim mieszkańcom województwa podlaskiego, którzy wspierani przez władze jednostek samorządu terytorialnego, od tylu lat zgłaszają do konkursu piękne zabytki architektury wiejskiej – podkreślają organizatorzy.

Każdego roku grupa pasjonatów architektury drewnianej i etnografów odbywa podróż po zakątkach województwa podlaskiego, w celu udokumentowania i oceny wiekowych, drewnianych budynków, stanowiących odchodzący już ślad dziedzictwa architektonicznego i kulturowego naszego regionu.

W skład jury wchodzą specjaliści w dziedzinie architektury drewnianej, konserwacji zabytków oraz etnografii z Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Białymstoku oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku, w tym Delegatur w Łomży i Suwałkach.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe