Dobra energia powiatu łomżyńskiego

  • 10.05.2019, 15:36 (aktualizacja 10.05.2019, 15:40)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Dobra energia powiatu łomżyńskiego Starostwo Powiatowe Łomża
„Mamy dobrą energię” - pochwaliły się władze powiatu łomżyńskiego. Okazją były Dni Otwarte Funduszy Europejskich (cykl wydarzeń ogólnopolskich), a powodem prezentacja efektów zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 projektu „Kompleksowa termomodernizacja budynków Starostwa Powiatowego w Łomży z wykorzystaniem OZE".

Jak przekazuje strona powiatlomzynski.pl, o głównych założeniach przedsięwzięcia poinformował starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Stwierdził, że celem głównym była poprawa komfortu cieplnego oraz efektywności energetycznej budynków Starostwa, a jednocześnie poprawa jakości powietrza dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. M. in. zmodernizowana została instalacja centralnego ogrzewania oraz wymieniona część stolarki okiennej i drzwiowej, oświetlenie na energooszczędne, docieplono ściany, a budynek zyskał nową elewację. Na dachu budynku B, zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 28,56 kWp. Roczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej ma wynieść blisko 67%.

Wartość inwestycji wyniosła: 2.236.694,15 zł, w tym współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej sięgnęło 78% kosztów kwalifikowalnych.

Podsumowując starosta Lech Marek Szabłowski podkreślił, iż dzięki realizacji projektu, w tym montażu paneli fotowoltaicznych, udało się oszczędzić energię, która wystarczyłaby np. na przejechanie samochodem elektrycznym ponad 26 000 kilometrów czy też uchroniła przed wycinką 103 drzewa, które miałyby posłużyć jako drewno opałowe. Dodatkowo ponad 4 tony mniej CO2 dostało się do atmosfery. Są to dane po 6 miesiącach od zakończenia inwestycji, przy czym okres ten obejmował miesiące o bardzo niskim nasłonecznieniu. W kwietniu i maju, przy dość słonecznej pogodzie są dni kiedy energia z paneli fotowoltaicznych w więcej niż 50 % pokrywa zapotrzebowanie urzędu.

Adam Sanicki z firmy Allsun omówił część projektu dotyczącą montażu paneli fotowoltaicznych. Podkreślił, iż jest to instalacja nowoczesna, bezpieczna i efektywna. Podkreślił, że prezentowane dane dotyczą okresu jesienno - zimowego a wiosna i lato przyniosą jeszcze większe oszczędności energii.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe