Odważni, ofiarni, coraz lepiej wyszkoleni. Strażackie święto w Łomży [FOTO]

  • 12.05.2019, 19:09 (aktualizacja 12.05.2019, 21:02)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Odważni, ofiarni, coraz lepiej wyszkoleni. Strażackie święto w Łomży [FOTO]
Z udziałem m. in, wiceministra spraw wewnętrznych Jarosław Zielińskiego oraz generała brygadiera Leszka Suskiego, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej odbyły się w Łomży uroczystości Dnia Strażaka. Po czym można poznać strażaka - pytał Jarosław Zieliński. I sam odpowiedział: Co oczywiste, po mundurze, ale za ciekawszą uważam definicję inną - że spieszy tam, skąd wszyscy inni uciekają.

"Rycerze świętego Floriana" z Łomży i powiatu wzięli najpierw udział w mszy w łomżyńskiej Katedrze w intencji swojej służby, a dalsza część uroczystości odbyła się już na Starym Rynku.          

- Myślę, że to ciekawa definicja ciekawa i  dobrze charakteryzująca postawę strażaków. Chcę wam, szanowni funkcjonariusze oraz druhny i druhowie, jak najserdeczniej podziękować za całodobowe czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli przez 365 dni w roku. Nie można  dziś sobie wyobrazić bezpieczeństwa naszego państwa bez strażaków, bez dwóch uzupełniających się płuc - jak to nazywam - czyli straży państwowej, zawodowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Są to dwie uzupełniające się części jednego organizmu. Jesteście ofiarni,  coraz lepiej wyszkoleni, pełni pasji, gotowi do poświęcenia. Jesteśmy z was dumni - mówił wiceminister Jarosław Zieliński.

Komendant Leszek Suski skupił się  na pokazaniu jak ogromną armię tworzą ci, którzy gotowi są w każdej chwili ruszać na pomoc. Jak się okazuje, mniej często w przypadkach pożarów, a bardziej z powodu wszelkich innych zagrożeń życia, zdrowia i mienia obywateli. Na ponad 500 tysięcy interwencji straży w ubiegłym roku, 160 tys. dotyczyło pożarów.              

- W połowie zdarzeń samodzielnie brały udział jednostki PSP, w 28 procentach  - samodzielnie druhowie z OSP. W pozostałych współdziałali. Nasz potencjał  to 31 tysięcy strażaków w 16 komendach wojewódzkich, 335 powiatowych i miejskich,  501 jednostek  ratowniczo - gaśniczych, 700 tys. druhów OSP, w tym  250 tys. z uprawnieniami do udziału w akcjach, w 16 tysiącach  jednostek OSP, 4450 jednostek tworzących Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy - informował generał brygadier Leszek Suski.

Podkreśli, że w ubiegłym roku strażacy mieli częściej niż do tej pory do czynienia z ekstremalnie trudnymi pożarami składowisk odpadów, ale także lasów.  

- Szanowni strażacy i druhowie dziękuję. Nasza służba to wielkie ryzyko. Społeczeństwo to dostrzega i cieszymy się dużym poparciem. Życzę wam, abyście zawsze zdrowi i cali wracali do swoich strażnic i rodzin - dodał komendant.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć nagród i wyróżnień dla strażaków. Wręczali je wiceminister Jarosław Zieliński, komendant Leszek Suski, wojewoda Bohdan Paszkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Piotr Pietraszko  Otrzymali m. in.  awanse na wyższe stopnie, medale i odznaczenia, listy gratulacyjne, nagrody finansowe,  a przyjaciele tej służby - medale i pamiątkowe odznaki  

Ochotnicza Straż Pożarna, bo taki statut ma Grupa Ratownicza "Nadzieja" w Łomży,  otrzymała specjalistyczny samochód lekki do poszukiwań i akcji ratowniczych  przekazany ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe