Chopin spotyka Beatlesów

  • 16.05.2019, 06:13 (aktualizacja 16.05.2019, 06:17)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Chopin spotyka Beatlesów
Wyjątkowe wydarzenie zorganizowała Polsko - Amerykańska Komisja Fulbrighta, jedna z najbardziej prestiżowych organizacji przyznających międzynarodowe stypendia naukowe. Koncert charytatywny w Warszawie wypełniony oryginalnymi aranżacjami fortepianowymi ponadczasowych utworów zespołu The Beatles w Warszawie poświęcony został pamięci zmarłego stypendysty Michaela Gilmora.

„Chopin Meets the Beatles” to jeden z trzech koncertów charytatywnych poświęconych Michaelowi Samuelowi Gilmorowi, dwudziestoczterolatkowi, który tuż po ukończeniu studiów przyjechał do Polski na roczne stypendium w ramach Programu Fulbrighta. W tym czasie nie tylko prowadził zajęcia z języka angielskiego, ale był aktywnie zaangażowany w wolontariat oraz życie uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Podróżował do wielu miejsc w Polsce, gdzie podczas spotkań z uczniami szkół podstawowych i średnich szerzył ciekawość wobec innych kultur. Poprzez śmiech i zabawę Michael motywował młodzież do podążania za swoimi marzeniami.

Niestety, w sierpniu 2018 roku, tuż po powrocie ze stypendium, Michael niespodziewanie zmarł  w swoim domu rodzinnym w Huntington, w stanie Nowy Jork. Jego przedwczesna śmierć spowodowana tętniakiem aorty była wstrząsem nie tylko dla bliskich Michaela, ale i dla całego środowiska akademickiego.

Aby uczcić pamięć Michaela, pod koniec kwietnia w Łomży odbyło się symboliczne posadzenie dębu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ambasady USA, Komisji Fulbrighta, PWSIP oraz znający Michaela pracownicy uczelni i studenci.

Charytatywny koncert fortepianowy odbył się15 maja w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie. Pamela Howland, utalentowana amerykańska pianistka i absolwentka Programu Fulbrighta w Polsce, zaprezentowała aranżacje fortepianowe łączące estetykę Chopina z muzyką The Beatles. Kolejny koncert cyklu zaplanowany jest na 9 września tego roku na Wake Forest University
w Karolinie Północnej. 

Środki zebrane ze sprzedaży biletów zostaną w całości przeznaczone na The Michael Gilmor Fund for Leadership and Empowerment. Fundusz, zarządzany przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta, ma na celu zapewnienie kontynuacji działań i wysiłków Michaela, aby kolejni amerykańscy stypendyści mieli szansę rozwijania swoich kompetencji na rzecz inicjowania społecznych zmian w Polsce.

***

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta to podmiot zarządzający Programem zainicjowanym przez senatora J. Williama Fulbrighta, którego celem jest promowanie pokojowych relacji i dialogu między USA i Polską poprzez wspieranie środowisk naukowych oraz propagowanie twórczego przywództwa, kształtowanie przyszłych społecznych liderów, polityków i doradców rządu. Polska była pierwszym krajem Europy Wschodniej, który dołączył do Programu Fulbrighta w 1959 r., Dziś Komisja prowadzi liczne działania komunikacyjne adresowane do liderów opinii, mediów, uczelni, instytucji i środowisk naukowych w Polsce i na świecie. Absolwentami Programu Fulbrighta są między innymi: prof. Marek Belka, dr Henryka Bochniarz, dr Włodzimierz Cimoszewicz, prof. Danuta Hubner, prof. Grzegorz Kołodko, Juliusz Machulski, prof. Dariusz Rosati czy Cezary Stypułkowski.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe