15 lat Unii Europejskiej w województwie podlaskim. Świętowanie na łomżyńskim Pikniku

  • 16.05.2019, 15:10 (aktualizacja 16.05.2019, 15:15)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
15 lat Unii Europejskiej w województwie podlaskim. Świętowanie na łomżyńskim…
Dzięki funduszom europejskim nasz region bardzo się rozwinął - to główna konkluzja wszelkich podsumowań z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. Także tego, które przygotowane zostało w Urzędzie Marszałkowskim

"Powstały nowe firmy, miejsca pracy, drogi, tereny inwestycyjne, zmodernizowane zostały szkoły, uczelnie i szpitale, duża pomoc została też przeznaczona na odnawialne źródła energii i gospodarkę niskoemisyjną. To inwestycje twarde, ale jak wiele działo się w sferze społecznej! Mieszkańcy podnosili kompetencje i umiejętności na szkoleniach i warsztatach, dzięki dotacjom zakładali działalność gospodarczą, zyskiwali samodzielność' - podkreślają autorzy.

Województwo podlaskie od 2004 roku zrealizowało blisko 12 tysięcy projektów, na które otrzymaliśmy 20 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

- W poprzedniej perspektywie i na początku naszego członkostwa w Unii województwo podlaskie odrabiało przede wszystkim zapóźnienia rozwojowe, ponieważ nasz region przez wiele lat był niedoinwestowany. Realizowane były wówczas głównie projekty infrastrukturalne: budowa i modernizacja dróg, kanalizacji, zakup wyposażenia do szkół, uczelni, szpitali czy inwestycje w parki maszynowe w firmach – wskazuje Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. − W tej perspektywie nacisk kładziemy na projekty badawczo -rozwojowe, transfer nauki i biznesu, zwłaszcza w obszarach naszych inteligentnych specjalizacji, takich jak m.in. przemysł rolno - spożywczy, metalowo - maszynowy, sektor medyczny czy ekoinnowacje – podkreśla marszałek. I dodaje: –Naszym priorytetem jest zwiększanie konkurencyjności regionu i rozwój gospodarczy. Ale bez zbudowania bazy infrastrukturalnej nie moglibyśmy przejść do tego etapu. Zawdzięczamy go w dużej mierze funduszom europejskim.

15-lecie województwa podlaskiego w UE w liczbach:

Zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Funduszy Europejskich: 11 895 projektów;

Wartość tych projektów: 34,86 mld zł

Dofinansowanie z UE: 20,16mld zł

Efekty to m.in (wszystkie programy): blisko 9 tys. nowych miejsc pracy; ponad 2,5 tys. przedsiębiorstw, które otrzymały pomoc; ponad 25 tys. osób w gospodarstwach domowych, podłączonych do sieci kanalizacyjnej (230 km sieci kanalizacyjnej); ponad 30 tys. osób w gospodarstwach domowych, podłączonych do sieci wodociągowej (121 km ; 3,5 tys. km sieci internetu szerokopasmowego; 725 km wybudowanych i przebudowanych dróg; ponad 800 tys. specjalistycznych badań medycznych, na kupionym dzięki dotacjom sprzęcie.

RPOWP (2007-2013 i 2014-2020):

Prawie 7 tys. nowych miejsc pracy; ponad 1000 projektów zrealizowanych przez podlaskich przedsiębiorców; 148 ha terenów inwestycyjnych; 558 km nowych lub zmodernizowanych dróg; 45 km wybudowanej sieci wodociągowej; 80 km wybudowanej sieci kanalizacyjnej; 642km wybudowanej sieci internetu szerokopasmowego; 44 tys. jednostek wytwarzania energii z OZE; Ponad 100 tys. uczniów, którzy skorzystali z projektów dydaktycznych; 14 tys. osób długotrwale bezrobotnych lub biernych zawodowo, którym udzielono wsparcia; blisko 8 tys. osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które skorzystały z pomocy; 473 zabytki objęte wsparciem; 96 nowych produktów turystycznych; 171 wybudowanych/przebudowanych obiektów turystycznych; 51 doposażonych instytucji ochrony zdrowia; 502tys. specjalistycznych badań medycznych; 359 uruchomionych usług on-line.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (część regionalna 2007-2013): 8 tys. osób otrzymało środki na założenie działalności gospodarczej; 68 tys. bezrobotnych objętych wsparciem; 57 tys. pracujących dorosłych, którzy przeszli szkolenia; blisko 4 tys. utworzonych miejsc wychowania przedszkolnego; 7,6 tys. uczniów skorzystało ze staży i praktyk zawodowych; 1200 szczególnie uzdolnionym uczniom przyznano stypendia; 9,6 tys. osób zagrożonych wykluczeniem społecznym skorzystało z pomocy; 662podmiotów ekonomii społecznej otrzymało wsparcie/

ZPORR (2004-2006):

130 km wybudowanych/przebudowanych dróg; 140 ha terenów inwestycyjnych; 115 km sieci wodociągowej; 41 km sieci kanalizacyjnej; 213 sztuk sprzętu medycznego dla zakładów opieki zdrowotnej; 34 tys. studentów korzystających z infrastruktury objętej wsparciem; 61 tys. osób korzystających z nowej infrastruktury sportowej, kulturalnej, rekreacyjnej.

Piknik Europejski w Łomży

Świętowanie 15-lecia Polski w Unii Europejskiej zawita także do Łomży pod postacią Pikniku Europejskiego, który zapowiadany jest na piątek 17 maja w godzinach 11:00 – 14:00 na parkingu przed budynkiem przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 1.

Organizatorzy zapowiadają wiele wyjątkowych atrakcji. Będą to m.in. tematyczne stoiska, pokaz rozbrajania bomby, musztry wojskowej, służb ratowniczych i mundurowych czy szkolenie z technik samoobrony. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Rozstrzygnięty również zostanie konkurs plastyczny na prace o tematyce „Polska w UE”. Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa młodych artystów. Wiele atrakcji czeka najmłodszych uczestników łomżyńskiej imprezy.

Na zakończenie uczestnicy przedsięwzięcia poczęstowani zostaną pysznym tortem. Piknik Europejski rozpoczyna się o godzinie 11:00 i potrwa do 14:00. Choć, jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, imprezie towarzyszy na razie duży znak zapytania związany z pogodą. W razie niekorzystnych prognoz, Piknik może zostac odwołany.

Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łomży, Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Łomży, Gminę Łomża, Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży, Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży i Akademickie Liceum Ponadgimnazjalne w Łomży.


 

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe