SumoMasters znów na podium!

  • 17.05.2019, 03:00 (aktualizacja 17.05.2019, 03:03)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
SumoMasters znów na podium!
Po sukcesie na Łotwie i w polskim Krasiejowie, drugie i trzecie miejsce na zawodach w Rumunii. Drużyna SumoMasters z Politechniki Białostockiej wróciła z medalami z międzynarodowych zawodach robotycznych BattleLab Robotica 2019 odbywających się w Cluj Napoca.

Do Rumunii pojechali członkowie Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego: Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski oraz Michał Falkowski. Ekipa wystartowała w konkurencji MegaSumo z czterema robotami: Masakrator, Speedster, ACE i Javelin.

Po walkach w fazach grupowych do ¼ finału przeszły wszystkie cztery roboty drużyny SumoMasters oraz dwa roboty rumuńskiego teamu Flex i dwa z Uniwersytetu w Cluj. Po ciężkich walkach, w finale trzecie miejsce zdobył robot Ace, natomiast Javelin przegrał z robotem Cheetah, zdobywając drugą lokatę. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca, jest kolejne - czwarte już, zaproszenie do Japonii na prestiżowe zawody All Japan Robot - Sumo Tournament.

Kilka dni wcześniej na zawodach robotycznych Jurabot 2019 w Krasiejowie całe podium zajęły roboty drużyny SumoMasters. Tydzień wcześniej 27 kwietnia, reprezentanci Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego PB zdeklasowali także konkurencję.

- To roboty, które toczą walki na zasadach prawdziwego sumo. Trzeba wypchnąć przeciwnika poza ring. Walki toczą się na matach o średnicy półtora metra, wykonanych ze stali magnetycznej. Roboty zamontowane mają specjalne magnesy i czujniki wykrywające przeciwnika – mówi Marcin Dziubek z SumoMasters.

Wśród studentów są osoby odpowiedzialne za mechanikę, elektroniką i programowanie.

- Nie są to roboty sterowane, to pojazdy autonomiczne, wcześniej programowane. Warto dodać, że 80 procent konstrukcji robota to autorskie pomysły studentów. Koszt robota to nawet 30-40 tysięcy złotych – podkreśla dr inż. Rafał Grądzki - opiekun koła naukowego.

Wyjazdy SumoMasters na zawody robotyczne wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

 

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe