PWSIiP. Nauka może być rozrywką

  • 21.05.2019, 15:09 (aktualizacja 21.05.2019, 15:24)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
PWSIiP. Nauka może być rozrywką Sebastian Chrzanowski PWSIiP
W starych sztanglasach przechowujemy eliksir młodości, to nasza tajemnicza receptura – mówiła żartobliwie Patrycja Filipkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Farmaceutyczne i popularnonaukowe stoisko, na którym można było samodzielnie wykonywać maseczki i kremy, było jednym z wielu, jakie cieszyły w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży uczestników XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

– W tym roku w festiwalu bierze udział piętnaście instytucji. Chcemy się dzielić ze społeczeństwem wiedzą. Wyprowadzamy nasze badania z laboratoriów i pokazujemy czemu one służą. Chcemy zaszczepić już u najmłodszych chęć poznawania świata – mówiła dr hab. Aneta Petelska z UwB, główna koordynatorka wydarzenia.

Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, 21 maja do Łomży przyjechały regionalne uczelnie, aby pokazać dzieciom, młodzieży i dorosłym „algorytmy rzeczywistości”. To tegoroczne hasło festiwalu, które ma uświadamiać, że popularny termin z informatycznego żargonu jest kluczem otwierającym wiele furtek. Algorytmy królują na światowych giełdach, wpływają na politykę, kreują w Internecie słupki popularności ludzi, towarów i usług.

Aniela Galińska ma dziesięć lat, znakomicie gra w tenisa i pochodzi z Łomży. Z festiwalowej oferty najbardziej spodobał się jej wykład dotyczący uzależnienia od Internetu. – Pani mówiła nam, że uzależnienie jest niebezpieczne, wywołuje wiele negatywnych skutków. Jest tutaj tyle ciekawych rzeczy, że trudno się zdecydować, w czym wziąć udział – mówiła rezolutna dziewczynka. Jej rówieśnica, Martyna Wróblewska, najwięcej czasu spędziła przed stoiskiem filologów angielskich: interesują ją podróże, odległe geograficznie i kulturowo kraje. Studentka drugiego roku filologii angielskiej, Dominika Nasiadko, wyjaśniała dziewczynce na czym polega program studenckiej wymiany międzynarodowej Erasmus+, z którego sama zamierza skorzystać we wrześniu 2019 roku, wyjeżdżając na semestr nauki do Hiszpanii.

– Udzielamy porad, wykonujemy masaż dłoni, pokazujemy zasady dynamicznego plastrowania, aby ulżyć osobom, które spędzają dużo czasu w nienaturalnej postawie, czyli przed komputerem, z myszką w dłoni – mówiła Ewa Waldzińska z Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP. Wyjaśniała z jakich podręczników najlepiej czerpać wiedzę dotyczącą nowatorskich technik utrzymywania własnego ciała w zdrowiu i sprawności.

O kuchni molekularnej i możliwości wprowadzania do żywności sferycznych kształtów opowiedziała Emilia Szabłowska, technolog żywności w PWSIiP. – Z alginianu sodu i z chlorku wapnia tworzymy kolorowy, bezpieczny dla zdrowia, „kawior” – mówiła wykładowczyni zafascynowanym feerią barw dzieciom.

Festiwal ma intrygować i uczyć, ale przede wszystkim bawić dzieci, młodzież i dorosłych. 21 maja jego uczestnicy zwiedzali nowoczesne sale i laboratoria PWSIiP, brali udział w pokazach i wykładach dotyczących między innymi: zdrowego odżywiania, bakterii probiotycznych, efektu cieplarnianego, biostatystyki, dietetyki, ewolucji planetarnej, biopsychologicznego spojrzenia na umysły kobiet i mężczyzn.

23 maja łomżyńska uczelnia zaprasza do siebie po raz drugi, tym razem na tak zwany dzień wewnętrzny, podczas którego będzie gospodarzem wydarzenia razem z Centrum Nauki Kopernik.

http://podlaskifestiwal.pl/

fot. Sebastian Chrzanowski

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe