Nauka ze sztuką, PWSIiP z Kopernikiem

  • 22.05.2019, 15:38 (aktualizacja 22.05.2019, 15:44)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nauka ze sztuką, PWSIiP z Kopernikiem Sebastian Chrzanowski PWSIiP
Już 23 maja odbędzie się kolejna łomżyńska odsłona XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki Tym razem Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zaprasza na tak zwany dzień wewnętrzny, podczas którego będzie gospodarzem wydarzenia razem z prestiżowym Centrum Nauki Kopernik – informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP.

Wśród zaplanowanych przez uczelnię wydarzeń jest spotkanie z cyklu
Akademia Przedszkolaka (godziny 9.15 oraz 10.30) pod hasłem "Chemiczna
piaskownica" - będą kontrolowane wybuchy, chemiczne zabawy, widowiskowe
i popularnonaukowe. W wydarzeniu wezmą udział radosne, mądre i dociekliwe dzieci z dwudziestu przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych z Łomży, Rydzewa, Śniadowa, Janowa, Wygody, Nowogrodu, Piątnicy oraz Borkowa, a prowadzący spotkanie chemik, dr hab. Robert Charmas, będzie wcielał w życie zasadę Ignacego Krasickiego – „uczyć bawiąc”.

Inne wydarzenia tego dnia w PWSIiP to:

1) „Warsztaty modelowania z balonów” skierowane do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Będzie to krótki pokaz oraz prezentacja gotowych prac. Następnie dzieci pod kierunkiem studentów pedagogiki samodzielnie wykonają wybrany przez siebie model, który będą mogły zabrać ze sobą.

2) „Fonetyka – gimnastyka buzi i języka”, czyli warsztaty fonetyczne dla dzieci i młodzieży. W programie - samogłoska też głoska (autorski sposób nauki samogłosek języka angielskiego); jak czytać dziwne znaki czyli by transkrypcja przestała być językiem UFO; hip-hop w fonetyce (rytm); naiwne pytania (intonacja); angielski jak dynamit (o spółgłoskach wybuchowych).

3) Centrum Nauki Kopernik „Ciśnienie”, czy doświadczenia.

4) „Warsztaty kosmetologiczne”, czyli tajniki makijażu, a także zabiegów pielęgnacyjnych na dłonie!

5) „Zrób i chrup – produkcja chrupek kukurydzianych metodą ekstruzji”. W trakcie trwania warsztatów uczniowie zostaną zapoznani z procesem produkcji chrupek kukurydzianych metodą ekstruzji. Będą mogli aktywnie włączyć się w przygotowanie i ważenie surowców, włączyć się w dobór wariantów smakowych, obserwować zachodzący proces technologiczny, dowiedzieć się na czym polega ekstruzja oraz dokonać degustacji i oceny konsumenckiej wytworzonych chrupek.

6) „Z administracją za pan brat”. Celem wydarzenia jest zapoznanie przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych klas 1-3 z pracą Policji, Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego, Straży Miejskiej, a także Wojska. Uczniowie będą mogli porozmawiać z przedstawicielami tych służb, zobaczyć sprzęt którym dysponują (m.in. symulator wypadków), obserwować pracę psa policyjnego, a także wziąć udział w mini zabawach polegających m.in. na dopasowaniu numeru alarmowego do przedstawionego zdjęcia, zachowaniu się przed przejściem dla pieszych, czy też udzieleniu pierwszej pomocy.

7) „Centrum Nauki Kopernik: Umysł przyłapany”, czyli doświadczenia.

8) „Gry i zabawy na świeżym powietrzu”

9) „Warsztaty dietetyczne”, analizy składu ciała, porady dietetyczne oraz pomiary antropometryczne.

10) „Mam kota na punkcie mleka!”. Warsztaty dla dzieci mające na celu przedstawienie korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania nabiału. Kot Mleczysław na pewno zachęci dzieci do wspólnych gier i zabaw!

11) „Oswajamy klocki LEGO”. Celem jest pokazanie najmłodszym oraz ich opiekunom, jak w prosty sposób, poprzez zabawę, dzięki zestawom klocków LEGO WeDo, rozwinąć kreatywność oraz wyobraźnię, robiąc to bardziej efektywnie niż przy wykorzystaniu zwykłych klocków. Zestawy LEGO WeDo, dzięki zastosowaniu w nich silniczka elektrycznego oraz prostych czujników, obrazują dzieciom podstawowe zagadnienia z dziedziny robotyki. Dzięki łatwemu, intuicyjnemu oprogramowaniu, dzieci w prosty sposób uczą się programowania. W ten sposób z pozoru mogą zwykłe klocki LEGO mogą zostać ożywione i wprawione w ruch.

12) „Tłumacz symultaniczny-to jest wyzwanie!” Celem jest pokazanie młodzieży szkolnej jak trudna jest praca tłumacza symultanicznego. Uczniowie będą mieli okazje poznać nowoczesne technologie umożliwiające tłumaczenie symultaniczne, a także będą mogli zobaczyć jak wyglądają dźwiękoszczelne kabiny, gdzie na bieżąco wykonywany jest przekład z języka wyjściowego na język docelowy. Zajęcia będą odbywały się w profesjonalnie wyposażonej auli zawierającej sprzęt niezbędny do wykonywania tego typu tłumaczeń.

13) „Czy wiesz co jesz?” Prawidłowe odżywianie jest kluczowym elementem dla zachowania zdrowia. Często jednak produkty, które uznajemy za korzystne wcale takimi nie są. Wykład pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

14) „Pielęgnacja cery młodzieńczej”. Cera młodzieńcza wymaga specjalnej pielęgnacji. Wykład będzie dotyczył problemów z jakimi młodzi ludzie mogą się borykać i sposobów jak im zapobiegać.

15) „Book Corner-spotkanie z literaturą angielską dla dzieci”. To spotkanie z literaturą angielską, na które zapraszamy dzieci sześcioletnie. Celem jest pokazanie, że nauka języka obcego może być interesująca, a zajęcia nie muszą być nudne. Język angielski i kulturę anglosaską chcemy przybliżyć w sposób naturalny i atrakcyjny- poprzez głośne czytanie wybranych utworów dla dzieci, takich jak The Very Hungry Caterpillar autorstwa Eryka Carle, w połączeniu z metodami aktywizującym (zabawy ruchowe czy prace plastyczne). „Zerówkowicze” to grupa uczniów, która już rozpoczęła swoją przygodę z językiem angielskim, a słuchanie bajeczek i połączona tym nauka przez zabawę pozytywnie stymulują rozwój umiejętności językowych i kompetencji (inter)kulturowej

16) „Żywność nie tylko dla kosmonautów”. Podczas warsztatów zajęciowych uczestnicy zapoznają się z tajnikami suszenia sublimacyjnego i przeprowadzą proces liofilizacji żywności. Uczniowie będą uczestniczyli w degustacji uzyskanych produktów. Dodatkowo zapoznają się z budową i zasadą działania urządzeń wykorzystywanych do przetwarzania i utrwalania produktów żywnościowych oraz wyposażeniem laboratoriów badających jakość i bezpieczeństwo żywności.

17) „Dawstwo szpiku – rejestracja i procedura pobrania”. Oddając szpik możesz uratować komuś życie. Procedura oddawnia tego cennego materiału może wydawać się bolesna. Na wykładzie dowiesz się jak to wszystko wygląda i czy rzeczywiście jest się czego bać!

18) „Skanowanie i drukowanie trójwymiarowe na wesoło”. Celem jest zaprezentowanie sposobu działania oraz technik skanowania skanerem 3D, przetwarzania obrazów trójwymiarowych oraz drukowania zeskanowanych obiektów na drukarkach trójwymiarowych. Prezentacja odbywa się z aktywnym udziałem publiczności. Uczestnicy zachęcani są do samodzielnego wykonywania (przy pomocy prowadzącego) obrazów i wydruków trójwymiarowych.

19) „Jak skupić się na jednym zadaniu? Kilka przydatnych sposobów na koncentrację”.

Nie możesz się skupić, głowę zaprząta Ci mnóstwo tematów i wszystko Cię rozprasza? Pokażemy Ci co zrobić, żeby się skoncentrować na tej jednej, najważniejszej rzeczy. Zapraszamy na interaktywny warsztat, który pokaże Ci skuteczne metody na skupienie uwagi i efektywną pracę: jak ustalić priorytety? czym jest multitasking? jak mierzyć nasz czas? jak planować pracę? co zrobić z telefonem? jak mieć energię do pracy i skutecznie odpoczywać? Po naszych warsztatach z chęcią zasiądziesz do pracy!

Bliższe szczegóły wydarzeń można znaleźć tu:

http://podlaskifestiwal.pl/program/lista imprez/data_imprezy=20190523&sciezka_dydaktyczna=&odbiorca_imprezy=&grupa_docelowa=&organizator=&title=&rodzaj_imprezy=&miasto_imprezy=%C5%81om%C5%BCa&dostepnosc_imprezy

W XVII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki bierze udział piętnaście instytucji.
Do PWSIiP w Łomży przyjechały podlaskie uczelnie, aby pokazać dzieciom, młodzieży i dorosłym „algorytmy rzeczywistości”. To tegoroczne hasło festiwalu, zaczerpnięte z informatycznego żargonu, ale królujące także na światowych giełdach, kreujące w Internecie słupki popularności ludzi, towarów i usług.
Tak zarejestrowała pierwszy dzień festiwalu w PWSIiP uczelniana kamera. Film zrealizował Jacek Bochenko.

 

Zapraszamy 23 maja do PWSIiP!


 


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe