Wieści Marszałkowskie

  • 26.05.2019, 02:10 (aktualizacja 26.05.2019, 02:13)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wieści Marszałkowskie Wrota Podlasia
Wsparcie dla firm, które zaprezentują swoje dokonania, ale także cały region oraz dla projektów dotyczących uczniów oraz seniorów. Zarząd Województwa rozdzielił kolejne dotacje.

Wsparcie uczniów i seniorów z regionu

Poprawa wyników w nauce uczniów szkół gminy Piątnica, dodatkowe zajęcia w przedszkolach gmin Kolno, Nowe Piekuty i Brańsk oraz zwiększenie opieki dla seniorów w Drohiczynie – na wykonanie tych zadań Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał  dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt realizowany na terenie gminy Piątnica jest skierowany do 98 uczniów i czterech nauczycieli szkół podstawowych w Dobrzyjałowie, Jeziorku, Olszynach i Rakowie-Boginiach. Pomoc jest konieczna ze względu na najsłabsze wyniki uczniów wymienionych placówek w skali regionu. Celem jest poprawa tych rezultatów dzięki dodatkowym zajęciom, wspierającym postawę kreatywną i przedsiębiorczą. Wartość projektu wyłonionego w ramach naboru RPOWP, przeprowadzonego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Sąsiedzi”, wynosi 136 tys. zł. Dofinansowanie z RPOWP - 129 tys. zł.

Z kolei w Kolnie na dodatkowe zajęcia rozwijające będą mogły liczyć dzieci z oddziału przedszkolnego SP nr 2 im. Henryka Sienkiewicza. W ramach wsparcia przewidziany jest też zakup pomocy dydaktycznych do rozwoju kompetencji i umiejętności najmłodszych. Podczas zajęć dodatkowych uczestnicy zgłębią wiedzę z przedmiotów matematycznych, informatycznych i językowych. Projekt jest wart 64 tys. zł, dotacja z RPOWP 61 tys. zł. Konkurs przeprowadziła LGD „Kraina Mlekiem Płynąca”.

Dzieci otrzymają wsparcie także w oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych w Lachowie, Czerwonem i Zabielu, a więc na terenie gminy Kolno. Uczestnicy skorzystają również z zajęć dodatkowych z informatyki, matematyki i języków obcych. Projekt wybrany do dofinansowania w ramach naboru LGD „Kraina Mlekiem Płynąca” wart jest 80 tys. zł, a dotacja z RPOWP wynosi 76 tys. zł.

W wyniku naboru LGD „Brama na Podlasie” projekty zrealizują oddziały przedszkolne szkół podstawowych gmin Brańsk i Nowe Piekuty. W SP w Chojewie, Domanowie i Holonkach57 uczniów skorzysta z dodatkowych zajęć z języka angielskiego, a także z robotyki i programowania. W planie jest również doposażenie punktów przedszkolnych w pomoce dydaktyczne oraz wyjazd edukacyjny do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na ten cel gmina Brańsk otrzymała 67 tys. zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całego projektu: 71 tys. zł. Natomiast w przedszkolach w Jabłoni Kościelnej i Nowych Piekutach 80 dzieci otrzyma szansę rozwoju dzięki warsztatom matematyczno-przyrodniczym, zajęciom z języka angielskiego, programowania i kołom kulinarnym. Wartość projektu: 84 tys. zł. Dofinansowanie z RPOWP: 80 tys. zł.

Ostatni projekt skierowany jest do osób starszych w Drohiczynie. Zostaną objęci jeszcze lepszą opieką poprzez zwiększenie o dodatkowych 20 miejsc w miejscowym klubie seniora, a także dzięki różnorodnym zajęciom, które mają przeciwdziałać pogłębianiu ich niesamodzielności. Wartość projektu realizowanego na obszarze LGD „Tygiel Doliny Bugu” to 280 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP 234 tys.

Międzynarodowe targi

Podlaskie firmy wezmą udział w międzynarodowych targach branżowych. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego, które posiedzeniu przyznał przedsiębiorstwom Zarząd Województwa Podlaskiego.

Firma SUPON USŁUGI zaprezentuje się podczas największych na świecie targów branży ratowniczo-gaśniczej, dotyczących ochrony ludności i bezpieczeństwa. Odbędą się w dniach 15-20 czerwca 2020 r. w niemieckim Hanowerze.

Firma Produkcyjno-Handlowa „Progresja” – producent mebli ogrodowych, weźmie udział w największych międzynarodowych targach ogrodniczych SPOGA GAFA w niemieckiej Kolonii, które odbędą się we wrześniu 2019 r.

Kolejnym beneficjentem konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącego promocji przedsiębiorczości oraz podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej regionu jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowo -Handlowe „ROGOWSKI". Firma zajmująca się przetwórstwem warzyw zaprezentuje swoją ofertę podczas targów branży spożywczej Food Ingredients Europe, które odbędą się w dniach 3 - 5 grudnia  w Paryżu.

Na dwóch międzynarodowych imprezach targowych – ITM Subcontracting 2019 w Poznaniu oraz WarsawIndustryWeek 2019 w Nadarzynie zaprezentuje się 12 firm Klastra Obróbki Metali. 

Przedsiębiorstwo Best Diamonds– producent biżuterii z brylantami, weźmie udział w międzynarodowych targach jubilerskich Vicenzaoro we Włoszech.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe