Inwestycje czas zaczynać Funduszu Dróg Samorządowych w Podlaskiem podpisane!

  • 31.05.2019, 14:40 (aktualizacja 31.05.2019, 14:45)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Inwestycje czas zaczynać Funduszu Dróg Samorządowych w Podlaskiem podpisane!
Ponad 27 km dróg lokalnych w Podlaskiem w powiatach łomżyńskim, zambrowskim i wysokomazowieckim będzie przebudowanych dzięki środkom z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Wojewoda Bohdan Paszkowski podpisał z samorządami umowy w tej sprawie. Kilkanaście podlaskich samorządów w edycji rządowego programu za rok 2018 dostanie 28,7 mln zł.

414 mln zł rządowego wsparcia

Według relacji opublikowanej przez Podlaski Urząd Wojewódzki, wojewoda Bohdan Paszkowski podpisywał umowy podczas spotkań z samorządami w Łomży, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem. Jak przypomniał szef administracji rządowej w regionie, w ramach Funduszu Dróg Samorządowych województwo podlaskie dysponuje kwotą 414 mln zł na rok 2019 (z włączeniem inwestycji wieloletnich). To więcej, niż łącznie region miał na drogi lokalne w latach 2008-2014 (310 mln zł).

- Jest to czwarta alokacja w kraju, wyprzedzają nas jedynie województwa: mazowieckie, wielkopolskie i lubelskie. A jeżeli przeliczymy to na jednego mieszkańca, to jesteśmy pierwsi – podkreślał wojewoda Bohdan Paszkowski. - To daje skalę porównania, to daje ogromy skok – mówił.

Zaznaczył też, że głównym kryterium, które decydowało o wysokości przyznanych środków w ramach FDS była długość sieci dróg, która w regionie jest spora, ale są one w złym stanie i wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. W związku z tym samorządy są bardzo zainteresowane, by pozyskać pieniądze na drogi lokalne. Wojewoda podlaski wskazywał też, że biedniejsze gminy mogą dostać nawet do 80 proc. dofinansowania.

Wojewoda podlaski poinformował, że 400 samorządów złożyło do urzędu wojewódzkiego wnioski o dofinansowanie na drogi lokalne o wartości 800 mln zł. Obecnie trwa procedura ich oceny i wkrótce zapadną decyzje czy otrzymają dofinansowanie.

Ziemia Łomżyńska

W Starostwie Powiatowym w Łomży odbyło się podpisanie umów na budowę dróg w ramach "Funduszu Dróg Samorządowych" na Ziemi Łomżyńskiej. Samorządy miasta i powiatu należą do większych beneficjentów programu w całym województwie z dofinansowaniem projektów na poziomie ponad 19 mln zł.

Przeszło 8,5 mln z tej puli to zadania zgłoszone przez łomżyńskie Starostwo, a dotyczące dróg w Kuziach (gm. Zbójna) i Konarzycach (gm. Łomża). Do Łomży trafią 3 miliony złotych, aby mogła powstać ważna ulica Kolejowa, która połączy ulicą Sikorskiego z aleją Piłsudskiego odciążając zatłoczoną aleję Legionów.

- Po jej wybudowaniu otworzy się dostęp do terenów inwestycyjnych powstałych po scaleniu ulicy Żabiej. Przełoży się to na rozwój działalności firm, a co za tym idzie powstanie nowych miejsc pracy – na walory gospodarcze przedsięwzięcia wskazywał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Pozostałe projekty w „łomżyńskim rozdaniu” przygotowały: gmina Łomża (2 783 145,12 zł), Nowogród (1 918 201,30 zł), Miastkowo (1 174 529,42 zł), Jedwabne (386 536,97 zł) i Śniadowo (371 140,78 zł).

Zambrów i Wysokie Mazowieckie

W Urzędzie Gminy Zambrów wojewoda podlaski podpisał z kolei umowy z gminą Zambrów oraz powiatem zambrowskim. Dofinansowanie dla tych jednostek w łącznej wysokości ponad 3,85 mln pozwoli na przebudowę prawie 4 km dróg.

Kolejne symboliczne drogowe czeki Bohdan Paszkowski przekazywał w Starostwie Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem. Tam zostały podpisane umowy z 9 jednostkami samorządu: powiatem, miastem i gminą Wysokie Mazowieckie, Szepietowem, Czyżewem, Sokołami, Ciechanowcem, Kuleszami Kościelnymi i Nowymi Piekutami.

Wykorzystuąc dofinansowanie w wysokości ponad 16,7 mln zł wybudują onne lub przebudują ponad 15,2 km dróg.

W ostatnich dniach wojewoda podpisał już także umowy na projekty wsparte z Funduszu Dróg Samorządowych z gminą Bielsk Podlaski (dofinansowanie w wysokości prawie 1,2 mln zł na przebudowę drogi o długości 2,85 km), powiatem siemiatyckim (3 mln zł na 6,1 km drogi) oraz gminą Perlejewo (0,3 mln zł na 0,7 km drogi).


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe