Zarząd Województwa Podlaskiego rozdzielił ponad 90 milionów na termomodernizację

  • 12.06.2019, 02:20 (aktualizacja 12.06.2019, 02:24)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Zarząd Województwa Podlaskiego rozdzielił ponad 90 milionów na termomodernizację Wrota Podlasia
Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotacje dla 43 projektów na modernizację energetyczną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To ogromny projekt, a inwestycje będą przeprowadzone w szkołach, przedszkolach, budynkach komunalnych, świetlicach, bibliotekach. Zarząd zwiększył również budżet tego konkursu, by więcej podmiotów mogło otrzymać wsparcie.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, projekty te wzięły udział w ostatnim naborze na kompleksową modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej oraz komunalnych budynków mieszkalnych na terenie województwa podlaskiego, ogłoszonym pod koniec zeszłego roku. Wybrane inwestycje są warte blisko 120 mln zł, a ich dofinansowanie z RPOWP przekracza 91 mln zł, czyli średnio 3 złotówki na każde 4 zaplanowane na przedsięwzięcie. Zrealizują je w większości podlaskie samorządy, ale też szpitale czy parafie.

Zarząd Województwa na tym samym posiedzeniu zwiększył o 15 mln zł budżet tego konkursu, dzięki czemu można było dofinansować tak wiele inwestycji. Zainteresowanie okazało się bowiem bardzo duże i znacznie przekroczyło zakładaną pulę na ten konkurs.

Wśród największych beneficjentów programu są największe ośrodki miejskie województwa. Białystok (głównie termomodernizacja szkół i internatów)  i  Suwałki (kilka przedszkoli i zabytkowych kamienic w centrum) zaplanowały zadania za ponad 12 mln złotych, Łomża (Zespół szkół Specjalnych przy Skłodowskiej-Curie, przedszkole nr 9 i kamienica przy Wojska Polskiego 15/17)  - za 8,4 mln.

Z powiatu łomżyńskiego na liście są także gminy Piątnica ( z ogólnym hasłem "termomodernizacji budynku użyteczności publicznej), Przytuły (szkoła w Wagach) i Łomża (świetlice wiejskie w Boguszycach, Nowych Kupiskach i Puchałach) oraz parafia w Wiźnie. Na szerzej rozumianą Ziemię Łomżyńską trafi dofinansowanie dla Kolna (siedziba MOPS) i Ciechanowca (hala sportowa); gmin Szumowo, Mały Płock, Klukowo, a także parafii w Wąsoszu oraz Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.                  

***

Ponad 2,5 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego uzyskają dwa projekty nastawione na usamodzielnienie się osób niepełnosprawnych. Tak zdecydował na posiedzeniu 11 czerwca marszałek Artur Kosicki i Zarząd Województwa Podlaskiego.

Stowarzyszenie „My dla innych” z Białegostoku otrzyma ponad 960 tys. zł z RPOWP na tzw. mieszkania wspomagane. Będą to cztery mieszkania, które zostaną wyremontowane i zaadaptowane. Korzystać z nich mają osoby z niepełnosprawnościami, zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Specjalnie przeszkolona kadra pomoże im się usamodzielnić. Inwestycja warta jest milion złotych.

Z kolei Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MD Care” w miejscowości Dworaki-Staśki (gm. Sokoły) zrealizuje projekt „Przepis na samodzielność”, którego cel jest tożsamy z tytułem. Polega na świadczeniu kompleksowych usług społecznych umożliwiających pełnoletnim osobom z niepełnosprawnościami niezależne i samodzielne życie. W ramach projektu zostanie przeszkolonych ośmiu asystentów osobistych, którzy mają pomagać w tym powrocie do samodzielności. Powstanie również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji. Koszt tego przedsięwzięcia to 1,66 mln zł, dofinansowanie wyniesie 1,57 mln zł.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe