Gala 15-lecia PWSIiP

  • 12.06.2019, 04:03 (aktualizacja 12.06.2019, 06:30)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Gala 15-lecia PWSIiP PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie świętować w najbliższy czwartek jubileusz 15-lecia. Obecność na uroczystościach potwierdził między innymi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, dr Jarosław Gowin.

13 czerwca o godzinie 15:00 zainaugurowany zostanie akademicki ceremoniał. O godzinie 17:30 uczelnia zaprasza na otwarty, pełen egzotycznych dźwięków, koncert Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego w Łomży. W reprezentacyjnej auli PWSIiP przy ulicy Akademickiej 1 wystąpią wspaniali soliści: akordeonista Klaudiusz Baran oraz gitarzysta Michał Nagy. Łomżyńskich Filharmoników poprowadzi znakomity francuski dyrygent Amaury du Closel. W programie między innymi najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli.

Trochę historii

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została powołana 22 czerwca 2004 roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów podpisanym przez premiera, profesora Marka Belkę, została określona Misja Uczelni – „tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw”. W 2012 roku Senat Uczelni sformułował ją na nowo – „Kształcimy Praktyków”. 1 lipca 2004 roku, minister edukacji narodowej i sportu, Mirosław Sawicki, mianował pierwszym rektorem PWSIiP prof. dra hab. inż. Kazimierza Pieńkowskiego, który przez cztery lata intensywnie zabiegał o powołanie uczelni w Łomży. Po rocznym okresie sprawowania funkcji z mianowania profesor Pieńkowski został wybrany na kadencję 2005-2009.

Wśród orędowników utworzenia państwowej uczelni w Łomży znaleźli się ówczesny przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł Mieczysław Czerniawski, marszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa oraz kolejny marszałek Janusz Krzyżewski, który po decyzji o utworzeniu uczelni przekazał jej budynek przy ulicy Poznańskiej 141 b (obecnie jest to siedziba uczelni z adresem Akademicka 14) oraz milion złotych na jego remont i adaptację.

Powstanie państwowych wyższych szkół zawodowych było możliwe po przyjęciu Ustawy o wyższych szkołach zawodowych w czerwcu 1997 roku. Już w październiku 1998 roku wystartowało dziewięć zupełnie „innych” w strukturze szkolnictwa wyższego uczelni, które „przyszły do młodzieży”, bo powstały na tzw. pustyni edukacyjnej, miały tworzyć praktyczne profile kształcenia i być odpowiedzią na regionalne potrzeby rynku pracy. Inicjatorzy tej nowej formuły uczelni podkreślali, że ich powstanie będzie zadośćuczynieniem dla tych ośrodków, które stracą status miasta wojewódzkiego.

Większość tzw. PWSZ-etek zostało zlokalizowanych w miastach, które w latach 1975-1999 były stolicami województw i liczyły ponad 50 tys. mieszkańców. Jedna z młodszych uczelni w tym gronie, czyli PWSIiP w Łomży, od kilku lat zalicza się do najlepszych (vide doroczne rankingi portalu Perspektywy). Kształci praktyków, stwarza nowe horyzonty rozwoju młodym ludziom.

W PWSIiP studiuje prawie dwa tysiące żaków, a przez wszystkie lata działalności mury placówki opuściło blisko sześć tysięcy absolwentów.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe