Leje się z nieba żar. Lato nie zaczekało na kalendarz i uczniów

  • 12.06.2019, 04:09 (aktualizacja 12.06.2019, 04:25)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Leje się z nieba żar. Lato nie zaczekało na kalendarz i uczniów
Do kalendarzowego lata jeszcze trochę czasu, dzieci zaczną wakacje 19 czerwca, ale już teraz upał spływa na Polskę i trudno znaleźć wytchnienie i schronienie.

Jeszcze kilka dni temu prognozy pogody umieszczały nasze miasto i województwo tak na pograniczu bardzo cieplej aury (poniżej 30 stopniu Celsjusz) a upałów (30 i więcej stopni). Teraz wątpliwości już nie ma - żar leje się z nieba. Portale internetowe prześcigają się w prezentowaniu map, na których Polska jest bardziej czerwona, czy - powiedzmy - opalona niż wspaniałe zwykle krainy wypoczynku: Hiszpania, Portugalia czy Włochy.

Także najnowsze informacje meteorologiczne, krajowe i regionalne. mają charakter ostrzegawczy: upał, ostrzeżenie stopnia II (czyli poważniejsze niż jeszcze dobę wcześniej), a w perspektywie być może gwałtowne zjawiska - burze i grad - na styku mas powietrza gorącego i chłodniejszego.

 Sprawdźmy zatem, co przewidują dla nas na najbliższe dni synoptycy z Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku.                     

Do godzin wieczornych 13 czerwca:          

"Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C. Dotyczy powiatów: kolneński, Łomża, łomżyński i zambrowski".

Kilka godzin później już nie tylko Łomża miała być epicentrum tropików, ale "jęzor żaru" miał także sięgnąć Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Augustowa, Grajewa. Moniek, Sejn, Wysokiego Mazowieckiego, Siemiatycz Sokółki, Suwałk.     

"Uwagi.  Podniesienie stopnia Ostrzeżenia i jego przedłużenie. Istnieje możliwość wystąpienia upału w piątek" - napisał w komunikacie dyżurny synoptyk IMGW- PIB, Biura Prognoz w Białymstoku Tomasz Siemieniuk.

A co będzie dalej?

13/14 - 16.06 (czwartek/piątek - niedziela)
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem, jedynie w sobotę bez opadów. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 18°C. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, w piątek z kierunków zmieniających się, w kolejnych dniach wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz możliwe porywy do 70 km/h.

16/17 - 17.06 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C. Temperatura maksymalna od 25°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

17/18 - 18.06 (poniedziałek/wtorek - wtorek)
Zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Temperatura minimalna od 9°C do 11°C. Temperatura maksymalna od 22°C do 23°C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

Jak to przeżyć

O to jak poradzić sobie w skwarze zapytaliśmy ludzi dobrze zorientowanych – strażaków. Oto jakie zalecenia przekazuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej:   

- dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;

- należy pić dużo wody, najlepiej niegazowanej;

- pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe;

- należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu nie dłużej niż 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne;

- w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej);

- należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia;

- należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach;

- należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru;

- osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem;

- jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym;

- należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny;

- będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu;

- będąc w podróży, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach;

- w upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań;

- należy unikać spożywania alkoholu.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe