Dobra kadra i jubileusz w PWSIiP

  • 12.06.2019, 10:37 (aktualizacja 13.06.2019, 01:20)
  • Tylko dobre informacje
Dobra kadra i jubileusz w PWSIiP PWSIiP Łomża
Siódme miejsce w ogólnopolskim rankingu miesięcznika „Perspektywy” zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To awans o jedną pozycję względem roku biegłego.

Uczelnia została porównana do 33 innych publicznych uczelni zawodowych, na ich tle dobrze wypadła w kategoriach, które dotyczyły kwalifikacji oraz rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej.

– Przez wszystkie lata istnienia uczelni nasi wykładowcy akademiccy zdobyli 19 stopni doktora, 17 stopni doktora habilitowanego, 4 tytuły profesorskie. Te i inne sukcesy będziemy celebrować w najbliższy czwartek podczas uroczystej gali 15-lecia – informuje dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP w Łomży.

Obecność na uczelnianych obchodach potwierdził między innymi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, dr Jarosław Gowin.

Ogólny wskaźnik jaki osiągnęła łomżyńska uczelnia w ogólnej klasyfikacji prestiżowego rankingu to 78.5. Oznacza to, że PWSIiP wypracowała 78.5 proc. wyniku najwyżej ocenionej publicznej uczelni zawodowej, którą w tym roku okazała się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (przed 1 września 2016 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża).

„Państwówka” dobrze wypadła m.in. w kryteriach: „rozwój kadry własnej” –  90.69 procent wyniku najlepszej uczelni (trzecie miejsce w zestawieniu) oraz „nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach” – 76.18 procent wyniku najlepszej uczelni (druga pozycja w zestawieniu). Pod tym hasłami kryją się odpowiednio: liczba tytułów i stopni naukowych uzyskanych przez pracowników uczelni w latach 2016 i 2017 w stosunku do prof., dr hab. i dr zatrudnionych w uczelni na etacie oraz liczba wysokokwalifikowanej kadry nauczającej na uczelni, ze stopniem dr hab. lub tytułem prof., w odniesieniu do ogólnej liczby nauczycieli akademickich uczelni.

Edukacyjny portal „Perspektywy” swój prestiżowy ranking przygotował już po raz 20. Jego metodologię opracowała Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz b. ministra nauki i informatyzacji.

15 lat uczelni

PWSIiP w tym roku świętuje jubileusz 15-lecia.

13 czerwca o godzinie 15:00 zainaugurowany zostanie akademicki ceremoniał. O godzinie 17:30 uczelnia zaprasza na otwarty, pełen egzotycznych dźwięków, koncert Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego w Łomży. W reprezentacyjnej auli PWSIiP przy ulicy Akademickiej 1 wystąpią wspaniali soliści: akordeonista Klaudiusz Baran oraz gitarzysta Michał Nagy. Łomżyńskich Filharmoników poprowadzi znakomity francuski dyrygent Amaury du Closel. W programie między innymi najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została powołana 22 czerwca 2004 roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów podpisanym przez premiera, profesora Marka Belkę została określona Misja Uczelni – „tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw”. W 2012 roku Senat Uczelni sformułował ją na nowo – „Kształcimy Praktyków”. 1 lipca 2004 roku, minister edukacji narodowej i sportu, Mirosław Sawicki, mianował pierwszym rektorem PWSIiP prof. dra hab. inż. Kazimierza Pieńkowskiego, który przez cztery lata intensywnie zabiegał o powołanie uczelni w Łomży. Po rocznym okresie sprawowania funkcji z mianowania profesor Pieńkowski został wybrany na kadencję 2005-2009.

Wśród orędowników utworzenia państwowej uczelni w Łomży znaleźli się ówczesny przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł Mieczysław Czerniawski, marszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa oraz kolejny marszałek Janusz Krzyżewski, który po decyzji o utworzeniu uczelni przekazał jej budynek przy ulicy Poznańskiej 141 b (obecnie jest to siedziba uczelni z adresem Akademicka 14) oraz milion złotych na jego remont i adaptację.

Powstanie państwowych wyższych szkół zawodowych było możliwe po przyjęciu Ustawy o wyższych szkołach zawodowych w czerwcu 1997 roku. Już w październiku 1998 roku wystartowało dziewięć zupełnie „innych” w strukturze szkolnictwa wyższego uczelni, które „przyszły do młodzieży”, bo powstały na tzw. pustyni edukacyjnej, miały tworzyć praktyczne profile kształcenia i być odpowiedzią na regionalne potrzeby rynku pracy. Inicjatorzy tej nowej formuły uczelni podkreślali, że ich powstanie będzie zadośćuczynieniem dla tych ośrodków, które stracą status miasta wojewódzkiego.

Większość tzw. PWSZ-etek zostało zlokalizowanych w miastach, które w latach 1975-1999 były stolicami województw i liczyły ponad 50 tys. mieszkańców. Jedna z młodszych uczelni w tym gronie, czyli PWSIiP w Łomży, od kilku lat zalicza się do najlepszych (vide doroczne rankingi portalu „Perspektywy”). Kształci praktyków, stwarza nowe horyzonty rozwoju młodym ludziom.

W PWSIiP studiuje prawie dwa tysiące żaków, a przez wszystkie lata działalności mury placówki opuściło blisko sześć tysięcy absolwentów. 

 

 

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe