Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 07:26

Wszystko o pszczołach

Słowa przypisywane Albertowi Einsteinowi o czterech latach istnienia ludzkości po śmierci ostatniej pszczoły prawdopodobnie wygłosił ktoś inny. Być może też nie są ścisłe z punktu widzenia nauki, ale jeśli nawet, to dobrze, że dostały się do powszechnego obiegu. Zmuszają po prostu do zastanowienia.
Wszystko o pszczołach

Autor: PODR Szepietowo

Wszelkie dane wskazują, że pszczoły są zagrożone. Naukowcy debatują czy bardziej z powodu środków ochrony roślin czy może bardziej z powodu jakichś chorób cz pasożytów. Gorączkowo poszukiwane są projekty ratunkowe, łącznie z miniaturowymi robotami-dronami do zapylania kwiatów drzew owocowych.

Pewne jest jedno: bez pszczół ludzkość będzie miała gigantyczne kłopoty. Dlatego każda inicjatywa rozwoju pszczelarstwa jest po prostu na wagę złota.   

Kolejną zaproponował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.  Zaprasza osoby mianowicie osoby zainteresowane założeniem pasieki do udziału w warsztatach „Innowacje w gospodarstwie – zakładanie i prowadzenie pasieki”. Celem operacji jest także wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności na obszarach wiejskich.

Projekt wpisuje się także w priorytety PROW, czyli m. in. promowania i wspierania działań dla zwiększania rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonej gospodarki leśnej. Realizacja celu umożliwi uczestnikom wymianę wiedzy i zapoznanie się z modelowymi rozwiązaniami innowacyjnymi w gospodarstwie pasiecznym, które docelowo mogą być wdrażane w naszym regionie.

"Zakładany cel przedsięwzięcia wpisuje się w zaznaczone we wniosku priorytety i cele KSOW. Operacja wpłynie na upowszechnianiu innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk poprzez umożliwienie ostatecznym odbiorcom teoretycznego i praktycznego zapoznania się z pszczelarstwem. Pszczelarstwo jako alternatywna produkcja zwierzęca może wpłynąć na zwiększanie rentowności gospodarstw i wzrost konkurencyjności w rolnictwie. Promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach może zostać wykorzystane w celu poprawy sytuacji ekonomicznej. Uczestnicy będą mieli możliwość uzyskania teoretycznych informacji z pszczelarstwa, które w dalszej części warsztatów przyłożą na praktykę, wykonując m.in. prace pasieczne, tworzyć odkłady pszczele i znakować matki" - argumentują inicjatorzy.

Warsztaty przyczynią się do poznania teoretycznej wiedzy i praktycznych rozwiązań z zakresu innowacyjnych sposobów prowadzenia pasieki.

Do udziału PODR w Szepietowie zaprasza mieszkańców obszarów wiejskich zainteresowanych rozpoczęciem założenia i prowadzenia pasieki. Osoby zainteresowane uczestnictwem powinny wypełnić i podpisać kartę zgłoszeniową (do pobrania poniżej) i przesłać w terminie do dnia 05.06.2019 r. do godz. 15.30 (decyduje data wpływu).

W czerwcu i lipcu planowane są m. in. zajęcia i warsztaty dotyczące: bartnictwa, czyli początków zorganizowanego pszczelarstwa, życia rodzin pszczelich, rodzajach i typach uli, higieny w pasiece, zasad opieki nad pszczołami, pór roku w pasiece, powstawania miodu, wymagań weterynaryjnych.  

Planowana jest także część praktyczne poświęcona budowaniu uli, codziennym pracom w pasiece czy znakowaniu matek pszczelich.   


Podziel się
Oceń

Komentarze