Nasze miasto

  • 17.06.2019, 02:48 (aktualizacja 17.06.2019, 02:54)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nasze miasto    UM Łomża
Hejnał miasta i hymn "Gaude Mater Polonia" w wykonaniu chóru Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych wprowadziły odpowiedni nastrój w Dniu Święta Łomży obchodzonym tradycyjnie 15 czerwca, w rocznicę nadania praw miejskich osadzie nad Narwią przez mazowieckiego księcia Janusza I Starszego

Do uroczyście brzmiącej muzyki dołączył się swymi słowami przewodniczący Rady Miejskiej Jan Olszewski zaznaczając w jak ważnej sprawie spotkali się tym razem radni, prezydent Mariusz Chrzanowski wraz ze swymi zastępcami  Andrzejem Garlickim i Andrzejem Stypułkowskim oraz goście samorządu. A byli wśród nich m. in. posłowie  Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, łomżyńscy kapłani, delegacje z zaprzyjaźnionych miast - litewskich Solecznik, białoruskiej Lidy i rosyjskiego Gusieva oraz - po raz pierwszy Palestyńczycy z Betlejem i przedstawiciele ambasady Bułgarii.      

Wcześniejszym akcentem uroczystości było złożenie kwiatów przed popiersiem profesora Bohdana Winiarskiego oraz tablicą pamiątkową przedwojennego prezydenta miasta Władysława Świderskiego.

Prezydent Mariusz Chrzanowski w swoim wystąpieniu przypomniał przede wszystkim bogactwo wrażeń z ubiegłorocznego Wielkiego Jubileuszu 600-lecia praw miejskich Łomży.

- Wspaniałą pamiątką i skarbnicą wiedzy o naszym mieście jest niewątpliwie monografia "Łomża na przestrzeni dziejów" – podkreślał wagę opracowania pod redakcją profesora Krzysztofa Sychowicza. - Przed nami kolejne lata, w trakcie których czeka nas wszystkich trudna, odpowiedzialna, ale także zaszczytna służba na rzecz naszej małej ojczyzny, jaką jest Łomża – dodał na zakończenie Mariusz Chrzanowski.

Wśród ważnych wyzwań na przyszłość gospodarz miasta podkreślił inwestycje z tworzeniem Hali Kultury na Starym Rynku, budową siedziby Filharmonii Kameralnej, parku Jana Pawła II, dworca autobusowego, modernizacją kolejnych ulic.  Będą przedsięwzięcia proekologiczne, dalszy ciąg rozwoju Bulwarów nad Narwią, hala widowisko - sportowa, obiekty sportowe w szkołach.       

- Nasze miasto zawsze należało do głównych ośrodków rozwoju Mazowsza, a teraz województwa podlaskiego. Bo Łomża jest centrum gospodarczym, oświatowym, kulturalnym dla okolicznych gmin i powiatów – podkreślała poseł Bernadeta Krynicka.

Poseł Lech Antoni Kołakowski wskazał z kolej  ludzi, jako "największą siłę"  grodu nad Narwią.

- Patrząc na długą i piękną historię naszego miasta trzeba zaznaczyć, że tworzyły je pokolenia gospodarzy, patriotów, żołnierzy. To ludzie budowali siłę łomżyńskiej ziemi, często oddając za nią życie – mówił. Jak przekonywał, przed Łomżą otwiera się ogromna szansa związana z inwestycjami w infrastrukturze komunikacyjnej - drogowej i kolejowej.

- Będę zawsze z Łomżą, zawsze jestem do dyspozycji - zadeklarował  wicemarszałek województwa Marek Olbryś.    

Tegoroczne wątki miejskiego świętowania koncentrowały się m. in. wokół postaci profesora Bohdana Winiarskiego. Przybliżył ją Mateusz Tyszka, utalentowany i utytułowany już uczeń I LO, którego wspierała (dyskretnie) nauczycielka Katarzyna Lipska.

- Dowodem jego wielkiego patriotyzmu i uczuć do Łomży i Ziemi Łomżyńskiej jest przede wszystkim książka „Nad Pisą, Wissą i Narwią”, w której wspomina swoje dzieciństwo i młodość, ale  przedstawia także obraz społeczeństwa Łomży przełomu XIX i XX wieku - mówił młody prelegent.     

Niezwykle ważne słowa przekazał uczestnikom uroczystej sesji w dniach jubileuszu 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jej rektor uczelni dr hab. prof. Dariusz Surowik.

Zaczął od okoliczności powstania uczelni, ale przede wszystkim poprowadził wywód ku przyszłości

- Przez 15 lat nie zawiedliśmy nigdy naszego miasta. Pozyskaliśmy ponad 100 mln zł zewnętrznego dofinansowanie ten zastrzyk pieniężny trafił do Łomży, do jej gospodarczego krwiobiegu. Jesteśmy, małą ale solidną, bardzo solidną placówką. Jesteście świadomi naszych akademickich aspiracji. Akademii nie tworzą sami rektorzy ich współpracownicy, nauczyciele akademiccy. Są to projekty ogólnomiejskie, opierają się na wzajemnym zaufaniu, a ich przeforsowanie jest niezwykle skomplikowane, a w początkowej fazie także kosztowne – wskazywał jednoznacznie potrzebę znacznie silniejszego  wsparcia aspiracji uczelni przez miasto niż obecne.  - Uczelnia buduje nie tylko prestiż miasta, ale jest źródłem emanacji rozmaitych idei rozwojowych. Jesteśmy dobrą uczelnią, możemy być jeszcze lepszą - wykorzystajmy nakaz chwili, obowiązek wobec miasta – dodał na koniec.

Specjalną sesję Rady Miejskiej Łomży tak, jak, rozpoczęła, taki zakończyła muzyka - krótki koncert muzyki polskich kompozytorów w wykonaniu Patrycji Gajek i Piotra Sawickiego.

***

W dniu rocznicy i obrad specjalnej sesji  Łomża przeniosła sie także w czasy średniowiecza. Na Starym Rynku rozłożył się Jarmark Książęcy Mimo spiekoty powstawały pod namiotami  wyroby rękodzieła, kusiły dawne "planszówki" dla dzieci, jak i dorosłych. Na zwiedzających czekały pokazy rzemiosła z metalurgii, tkactwa, czy garncarstwa.

A zaledwie kilka kroków dalej czekał na odwiedzających kiermasz książek przygotowany przez łomżyńskich wydawców.  

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe