Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:20

Sejmik województwa. Absolutorium na tak, wotum na nie

Absurdy polityki i legislacji obnażyła X sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Mający stabilną (choć niewielką) większość zarząd regionu utworzony przez Prawo i Sprawiedliwość uzyskał absolutorium za to jak poprzednicy z koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej zrealizowali budżet na 2018 rok. Ale nie dostał już wotum zaufania za raport o stanie województwa w 2018 roku, czyli także pod rządami poprzedników. A decydował tylko jeden głos.
Sejmik województwa. Absolutorium na tak, wotum na nie

Autor: Wrota Podlasia

W efekcie za co najmniej dwa tygodnie (ale może też za kilka lat) musi dojść do głosowania nad odwołaniem obecnego zarządu. Aby je wygrać, opozycja musiałaby mieć wyraźną większość (trzy piąte, 18 z 30 głosów), czyli faktycznie nie być opozycją, a rządzącą większością. A do absurdalnej sytuacji doprowadziły pospołu zapisy  ustawowe, chwilowa absencja jednego z radnych, ale także postawa reprezentantów PO i PSL.               

− Radni PO i PSL negatywnie oceniają więc pracę Zarządu Województwa poprzedniej kadencji, który sami współtworzyli. A jedynym motywem, który wydaje się przyświecać działaniom radnych opozycji jest chęć powrotu do władzy w Samorządzie Województwa Podlaskiego – skomentował na portalu Wrota Podlasia Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego.

Nowy skarbnik

Jak relacjonują Wrota Podlasia, jednym z ważniejszych wydarzeń tej sesji było zakończenie po 15 latach pracy Henryka Gryko na stanowisku skarbnika województwa i powołanie jego następcy. Formalnie musiało się to odbyć przez głosowanie nad odwołaniem przechodzącego na emeryturę "strażnika finansów" regionu.  Za było 15 radnych, przeciw – 9,  był także 1 głos wstrzymujący.

- Dziękuję panu skarbnikowi za wieloletnią pracę na rzecz samorządu województwa. Pana wkład na pewno będzie zapisany w annałach województwa. Szczególnie dziękuje za pilnowanie zarządów, by nie przekraczały budżetów – mówił Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.

Marszałek Artur Kosicki dziękując skarbnikowi za 15 lat pracy w samorządzie województwa poprosił radnych o brawa i złożył na ręce skarbnika okolicznościowy upominek.

Henryk Gryko podziękował radnym i zarządowi obecnej i byłej kadencji.

– Jeszcze raz dziękuję za miłe słowa. Sytuacja finansowa województwa jest wyśmienita, inne województwa nam zazdroszczą. Ta sytuacja dalej może być dobra pod pewnymi warunkami. Dziękuję za te 15 lat wszystkim, z którymi pracowałem, dyrektorom i z urzędu, i z jednostek podległych – powiedział na zakończenie Henryk Gryko.

W późniejszej części sesji, w tajnym głosowaniu radni zdecydowali (24 głosy za) o powołaniu Pawła Jungermana na stanowisko Skarbnika Województwa Podlaskiego.

Paweł Jungerman jest magistrem ekonomii (Uniwersytet Warszawski Filia w Białymstoku, Wydział Ekonomiczny), ukończył też studia z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami w jednostkach sektora finansów publicznych (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie). Nowy skarbnik posiada bogate doświadczenie zawodowe. Pracował m.in. w PSS SPOŁEM w Białymstoku na stanowisku księgowego, Inspektoracie Służby Więziennej w Białymstoku (inspektor działu finansowego), był też głównym księgowym w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze oraz samodzielnym księgowym Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej, a także głównym księgowym w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Ostatnio zajmowane stanowisko (od 2008 roku) to główny księgowy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Przed punktami dotyczącymi wotum i absolutorium radni przyjęli jeszcze zmiany w uchwale dotyczącej Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego, m.in.: dopisanie do wnioskodawców kościołów i związków wyznaniowych oraz organizacji pozarządowych. Propozycje nie wzbudziły kontrowersji Radni.

Trudny debiut raportu

Po raz pierwszy sejmik obradował nad wprowadzoną niedawno przez ustawodawcę formułą "raportu o stanie województwa" za poprzedni rok. Jest to rodzaj podsumowania działalności Zarządu Województwa z uwzględnieniem realizowanych polityk, programów i strategii, uchwał Sejmiku.

Komisje pozytywnie zaopiniowały dokument za 2018 rok.  Opozycja też - w zasadzie - nie była przeciw, ale głosowanie przyniosło wynik: 15 - za, 1 – przeciw, 9 – głosów wstrzymujących. Wotum zaufania zatem nie zostało nie zostało udzielone, bo minimum poparcia to 16 z 30 głosów.

Po dłuższej przerwie Sejmik wznowił obrady. Z m. in. punktem dotyczącym drugiego kluczowego dokumentu - sprawozdania finansowego, które stanowi podstawę udzielenie (lub nie) absolutorium.   

Sprawozdanie zaprezentowane przez Łucję  Jabłońską , dyrektor Departamentu Finansowego UMWP otrzymało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, pozytywną opinię niezależnego biegłego rewidenta. Komisje sejmikowe przedstawiły swoje opinie - wszystkie pozytywne.

- Jesteśmy dziś w dość kuriozalnej sytuacji, bo zarówno przedstawiany dziś raport o stanie województwa jak też wykonanie budżetu dotyczy działalności poprzedniego zarządu. A przypomnę, że jako klub Prawa i Sprawiedliwości byliśmy przeciwni budżetowi, nad którego wykonaniem dziś głosujemy – mówił Marek Komorowski, szef klubu PiS w sejmiku. Karol Pilecki poinformował, że w związku z tym, iż głosowanie dotyczy działalności poprzedniego zarządu, ocenianej źle przez ówczesną opozycję a dziś opcje rządzącą – Koalicja Obywatelska wstrzyma się w głosowaniu nad absolutorium. Stefan Krajewski poinformował, że klub PSL również wstrzyma się od głosu.

Ostatecznie Zarząd Województwa Podlaskiego głosami 16 radnych – uzyskał absolutorium.

Finał sesji

Późnym już wieczorem radni zmienili statuty Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz Wojewódzkiemu Ośrodkowi Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Głosowali również nad zmianą składów przedstawicieli rad społecznych działających w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Podlaskie.

Radni przyjęli również uchwałę w sprawie zaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury dot. pozbawienia dróg kategorii dróg krajowych. Zmienili również uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendiów uczniom za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Regionalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Województwa Podlaskiego.

Ponadto zwiększyli również pulę wsparcia gmin w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – dzięki czemu będą możliwe dotacje dla kolejnych samorządów z listy rankingowej programu.

Radni przyjęli także jednolity tekst Statutu Województwa Podlaskiego. Odrzucili zaś petycję, uznając ją za niezasadną, mieszkańca woj. podlaskiego o zmianę składu Zarządu Województwa Podlaskiego poprzez rozszerzenie zarządu o przedstawiciela miasta Suwałki.



Podziel się
Oceń

Komentarze