KrwioOBIEG Terytorialsów

  • 21.06.2019, 04:27 (aktualizacja 21.06.2019, 04:34)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
KrwioOBIEG Terytorialsów
Żołnierze Obrony Terytorialnej z województwa podlaskiego wspólnie ze stowarzyszeniem MotoSerce zebrali 160 litrów krwi. Była to druga edycja akcji KrwioOBIEG Terytorialsa.

Projekt, który ratuje życie, odbywa się wspólnie z inicjatywą MSWiA „Spokrewnieni służbą”. Zgromadzona krew uzupełni system zapasów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na okres wakacyjny,  kiedy potrzeby są największe.

Podczas tegorocznej zbiórki krew oddawał m.in. szer. Paweł Sawicki z 1PBOT. W jego przypadku była to już 68 donacja, co oznacza że do tej pory oddał w sumie 30 litrów 600 ml. Na KrwioOBIEG przyszedł ze swoim tatą, również honorowym krwiodawcą. Zapytany, dlaczego dzieli się najcenniejszym lekiem, powiedział:

- Oddaję krew, żeby ratować ludzkie życie. Nie da się jej przecież wyprodukować. Moja grupa to 0 RH minus, ma ją stosunkowo mało ludzi, a do tego ja mogę oddać swoją krew każdemu, ale sam przyjmę wyłącznie krew swojej grupy. Jest więc szczególnie pożądana przez bank krwi. Na co dzień staram się pomagać ludziom na trzy sposoby: służę w wojsku, jestem strażakiem OSP i właśnie honorowym krwiodawcą.

Zbiórce krwi towarzyszył festyn rodzinny, którego celem była promocja krwiodawstwa i krwiolecznictwa i… przede wszystkim zdrowego trybu życia. Zainteresowaniem najmłodszych uczestników pikniku cieszył się Bieg Krasnala, który był nie tylko formą zdrowej rywalizacji, ale również wspólnej rodzinnej zabawy – najmniejsi sportowcy biegli za rączkę ze swoimi rodzicami. Każdy, kto wystartował, otrzymał pamiątkowy medal i dyplom.

Służby mundurowe: Policja, Straż Graniczna, Izba Celno-Skarbowa, Służba Więzienna, Straż Pożarna zorganizowały pokazy sprzętu, stoiska promocyjne i pokaz dynamiczny z psem.

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem fantomu. Na zakończenie zagrały dwa zespoły muzyczne, zaproszone przez MOTOSERCE: Godzina 12, A.M.P.R Band-e.

Poza zbiórką prowadzoną w Białymstoku, w  lokalnych  oddziałach RCKiK krew oddawali Terytorialsi z batalionów w: Hajnówce, Łomży, Suwałkach.

W ramach akcji KrwioOBIEG Terytorialsa krew można oddawać jeszcze do 23 czerwca - przypominają organizatorzy.

Podlascy Terytorialsi oddając honorowo krew – nie tylko w ramach KrwioObiegu, ale przez cały rok - realizują misję swojej formacji: obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Zostało to docenione, i w Światowy Dzień Honorowego Krwiodawstwa  żołnierze 1PBOT zostali wyróżnieni Kryształowym Dyplomem przez dyrektora RCKiK w Białymstoku. Dyrektor RCKiK szczególne słowa uznania skierował do Terytorialsów, którzy po raz pierwszy oddali krew.

Tegoroczna edycja KrwioOBIEGU miała przede wszystkim na celu pokazać, że oddawanie krwi i osocza powinno być zsynchronizowane z potrzebami lokalnych banków krwi – są bowiem okresy, kiedy braki w systemie są największe np. okres wakacyjny. 

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe