Chrystusowiec, który zawierzył życie Bogu 60 lat temu [FOTO]

  • 21.06.2019, 15:21 (aktualizacja 21.06.2019, 15:57)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Chrystusowiec, który zawierzył życie Bogu 60 lat temu [FOTO]
- Gdybym dziś miał te 18 lat i stawał przed maturalną decyzją, to dokonałbym dokładnie takiego samego wyboru. I nie jest to tylko przekonanie zwyczajowe. Jest to głębokie przekonanie mojego serca – mówi nieco wzruszony, jednak pełen przekonania Biskup Senior Diecezji Łomżyńskiej Stanisław Stefanek, który dokładnie 60 lat temu otrzymał święcenia kapłańskie w Towarzystwie Chrystusowym.

Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek został mianowany przez św. Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Szczecnie 4 lipca 1980 roku. Swoim zawołaniem biskupim uczynił słowa In omnibus Christus. 

- Przez lata swojej posługi Ksiądz Biskup Stanisław na trwałe wpisał się w historię naszej Ojczyzny, a przede wszystkim Diecezji Łomżyńskiej – przyznaje biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, Tadeusz Bronakowski.

W latach 1993 – 2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną ATK w Warszawie (od 1999 r. UKSW).

- Każdy kapłan wychodzi z pewnego miejsca, ze swojej ziemi rodzinnej. Ksiądz biskup Stanisław Stefanek wyszedł z Ziemi Lubelskiej. Z Lubelskiej Ziemi pracy, wiary, gospodarności, ale także Lubelskiego patrzenia na możliwość jednoczenia różnych narodów, w jednolitym systemie i organizmie administracyjno-państwowym. Niezwykłe to doświadczenie. Ponadto tkwi w nim doświadczenie Lubelskiej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej, kształtowanej przez tradycje Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. I to doświadczenie niesie do dzisiaj, niosąc w sercu miłość i do ziemi rodzinnej, i do krewnych, przyjaciół z lat młodości – przypominał podczas uroczystej liturgii dziękczynnej z udziałem księży biskupów, kapłanów z instytucji centralnych Diecezji, księży dziekanów, proboszczów i wyświęconych przez Księdza Biskupa oraz sióstr i braci zakonnych, alumnów WSD i laikatu, Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej został 26 października 1996. Objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października, a dnia 17 listopada tego roku odbył uroczysty ingres do Katedry Łomżyńskiej. Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 roku, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Biskup Stefanek zasiadał w Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz był wieloletnim przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Swą posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży zakończył 11 listopada 2011 roku. 

- Ksiądz Biskup Stanisław potrafi z różnych sytuacji wydobywać piękno kapłańskiej postawy. Świadectwo zachwytu kościołem, zachwytu Bogiem, a jednocześnie wierność człowiekowi, Bogu i kościołowi. To tylko potwierdza, jak ważne jest kapłaństwo wpisane w serce Księdza Biskupa Stanisława – mówił w okolicznościowej homili, Abp Andrej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Uroczysta liturgia dziękczynna była jednym z elementów tego wyjątkowego święta.W ramach obchodów Jubileuszu w Muzeum Diecezjalnym została otwarta także wystawa poświęcona życiu Jubilata. 

- Jest to wystawa dokumentująca rys historyczny, postać biskupa Stanisława Stefanka i zadanie, które podejmował w tym czasie. Na wystawę składają się fotografie łomżyńskiego fotografika Gabora Lörinczy oraz fotografie z prywatnego archiwum księdza biskupa, w których uchwycony został moment święceń kapłańskich, przyjęcia sakry biskupiej, a także moment prymicji. Wystawa, to kolekcja zdjęć, które przedstawiają jubilata w trzech odsłonach: “Sługa Boga”, “Pasterz kościoła” i “Przyjaciel rodziny” - opowiada ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.  

Zwieńczeniem jubileuszowych uroczystości był koncert Łomżyńskiej Filharmoni Kameralnej w Łomżyńskiej Katedrze. 

A już niebawem zapraszamy do obejrzenia relacji video.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
www
www 21.06.2019, 20:23
limuzyny itp widać

Pozostałe