DRAGON-19 z udziałem łomżyńskiego batalionu 

  • 24.06.2019, 07:46 (aktualizacja 24.06.2019, 07:53)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
DRAGON-19 z udziałem łomżyńskiego batalionu 1 PBOT
O wzmacnianiu sojuszniczych więzi wojskowy rozmawiali niedawno prezydenci USA i Polski, Donald Trump i Andrzej Duda. Amerykańska ambasada w Polsce opublikowała w związku z tym komunikat rozpoczynając go słowami amerykańskiego przywódcy: "Polska wybrała swoje miejsce wśród wolnych i niezależnych narodów świata jako lojalny sojusznik i strategiczny partner Stanów Zjednoczonych".

Najważniejsze ćwiczenia

Zaledwie kilka dni później - jak informuje portal defence24.pl - rozpoczęło się największe tegoroczne ćwiczenie taktyczne: DRAGON-19, czyli mocny sygnał, że polityczny deklaracjom wyrazisty kształt nadają ludzie w mundurach. Udział w ćwiczeniach bierze 18 tysięcy żołnierzy z 12 państw oraz 2,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego. Są wśród uczestników żołnierze Obrony Terytorialnej, w tym z łomżyńskiego 13 batalionu lekkiej piechoty stanowiącego część 1 Podlaskiej Brygady OT. To, co roku, jeden z najważniejszych sprawdzianów dla wojsk NATO.

Jak przekazuje defence24.pl, to ćwiczenie o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są odpowiedzią na współczesne zagrożenia.

Dowódca Generalny podczas uroczystości rozpoczęcia ćwiczenia podkreślił, że przygotowania do ćwiczenia Dragon-19 trwały kilkanaście miesięcy. „Za nami wielomiesięczne przygotowania, setki godzin planowania i organizacji, kompletowania niezbędnej dokumentacji (…) potężna praca setek zaangażowanych osób. Ćwiczenie Dragon-19 jest doskonałą okazją do sprawdzenia integracji narodowych i sojuszniczych struktur dowodzenia” – zaznaczył generał  Jarosław Mika. Jak dodał, rozpoczęcie manewrów to dla ich uczestników, tak naprawdę, zwieńczenie pracy planistycznej oraz sprawdzenie realizacji założonych celów i przygotowania.

Głównym ćwiczącym jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, zwana również „Czarną Dywizją”, której przyporządkowana jest większość wydzielonych sił i środków oraz komponentów zadaniowych z jednostek podporządkowanych DGRSZ i innych. Podczas ćwiczenia Dragon-19 zostanie przeprowadzona certyfikacja Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) oraz Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR – CJ CBRND TF (Combat Joint CBRN Defence Task Force) wchodzących w skład zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020. Główną jednostką VJTF-20 jest 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, natomiast 4. pułk chemiczny stanowi zasadniczy wkład Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR.

DRAGON i nasi

Jak informują służby prasowe 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierze WOT w ramach trzynastu kompanii lekkiej piechoty wykonują wspólne zadania z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz współdziałają ze strażą graniczną. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizowali oba, przewidziane dla WOT, scenariusze, czyli współdziałanie zarówno z wojskami operacyjnymi, jak i ze strażą graniczną.

Kompania z 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży, w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, wspierała przemieszczenie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich na poligon w Orzyszu. Terytorialsi prowadzili łączność radiową z wojskami operacyjnymi oraz utrzymywali posterunki wzdłuż trasy przejazdu kolumn.

Natomiast kompania z 12 batalionu lekkiej piechoty współdziałała z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej w ramach zadań z zakresu ochrony granicy państwowej, w tym m.in. prowadzenia patroli oraz posterunków obserwacyjnych.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe