Ta Impresa się nie udała...

  • 24.06.2019, 07:53 (aktualizacja 24.06.2019, 07:56)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Ta Impresa się nie udała... GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad straciła cierpliwość. Tak się składa, że głównie do firm z Włoch (choć nie tylko). Dyscyplinę zaprowadzić trzeba, ale efektem będzie prawdopodobnie odsunięcie terminów kończenia kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych, w tym S61 - Via Baltica.

Białostocki oddział GDDKiA poinformował, że "po wielokrotnych wezwaniach firmy Impresa Pizzarotti, do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacji kontraktu na odcinku S61 Suwałki - Budzisko (gr. państwa) w województwie podlaskim, GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z Wykonawcą tej inwestycji. Firma Impresa Pizzarotti mimo wezwań ze strony GDDKiA nie realizowała zapisów kontraktowych".

Komunikat rozwija niektóre wątki sprawy.

"Inwestycja prowadzona była w systemie „Projektuj i buduj”. Wykonawca opracował dokumenty potrzebne do uzyskania decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i taką decyzję wojewoda podlaski wydał 20 maja br. Jednak mimo upływu czasu po stronie Wykonawcy brak było właściwej mobilizacji w zakresie przygotowania do prowadzenia robót budowlanych - m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty.

Nie skończone zostały też projekty wykonawcze, a przedłożona czasowa organizacja ruchu umożliwiająca bezpieczne prowadzenie budowy - nie miała wszystkich wymaganych prawem opinii, m.in. Policji.

W tej sytuacji GDDKiA zdecydowała o odstąpieniu od umowy z Wykonawcą. W najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony przetarg umożliwiający rozpoczęcie budowy".

Dodatkowo inwestor wskazał, że upłynęło już 70% czasu przeznaczonego na realizację całego kontraktu (projektu) i budowy, a prace nie ruszyły z miejsca. Finansowe zaawansowanie przedsięwzięcia tez jest wyjątkowo mizerne - 2,42% (na koniec maja).

Precedensowa decyzja

Białostocka GDDKiA wyjaśnia, że ostatnie odstąpienia od umów z nierzetelnymi wykonawcami na takich drogach jak S3, S5 czy A1 dotyczyły innej sytuacji niż ta, z jaką mamy do czynienia na S61 w województwie podlaskim.

W tamtych przypadkach wykonawcy nie realizowali zapisów kontraktowych w kwestii wykonywania robót budowlanych, a konkretnie ich kontynuowania zgodnie z harmonogramem. Na S61 Suwałki - Budzisko Wykonawca nie przystąpił jeszcze do „widocznej dla kierowców” realizacji kontraktu, tj. do prowadzenia robót budowlanych, a jego zaniechania w kwestii realizacji zapisów umowy miały miejsce jeszcze na etapie projektu i uzyskania niezbędnych zezwoleń do właściwej realizacji inwestycji.

Kalendarium S61 odc. Suwałki - Budzisko

20 kwietnia 2016 r. - ogłoszenie o zamówieniu

28 lipca 2016 r. - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu

7 listopada 2016 r. - kwalifikacja wykonawców

30 grudnia 2016 r. - zaproszenie do składania ofert

24 marca 2017 r. - otwarcie ofert (wpłynęło 9)

13 kwietnia 2017 r. - wybór najkorzystniejszej oferty - Impresa Pizzarotti 605,5 mln zł (następna oferta PORR - 643,2 mln zł, kolejna Konsorcjum TRAKCJA 684,25 mln zł)

6 czerwca 2017 r. - zawarcie umowy

Podstawowe informacje:

  • Długość odcinka: ok. 24 km,
  • Wartość kontraktu z Impresa Pizzarotti - 605,5 mln złotych brutto,
  • Parametry techniczne - dwie jezdnie po dwa pasy ruchu (nawierzchnia z betonu cementowego),
  • Węzły drogowe - Suwałki Północ i Szypliszki,
  • Obiekty inżynierskie: 1 most, 24 wiadukty i 9 przejść dla zwierząt.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe