Nowe 500 plus na każde dziecko [VIDEO]

  • 26.06.2019, 15:48 (aktualizacja 26.06.2019, 16:54)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nowe 500 plus na każde dziecko [VIDEO]
Od 1 lipca 2019r. świadczenie Rodzina 500 + obejmie wszystkie dzieci do 18 roku życia, bez względu na kryterium dochodowe rodziny (dotychczas na pierwsze dziecko świadczenie przysługiwało rodzinom, których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł.) O rewolucji w programie rodzina 500+ mówiła na konferencji prasowej Poseł na Sejm Bernadeta Krynicka.

 

 

Dokładnie 119 650 — tyle dzieci z woj. podlaskiego skorzystało z programu Rodzina 500+ od 01.04.2016 r. do 31.05.2019. Dzięki zmianom od 1 lipca 2019 uprawnionych do korzystania ze świadczenia 500+ w woj. podlaskim będzie 218 140 dzieci i nastolatków.

Od 1 lipca 2019 r. wejdą w życie następujące zmiany:

  • rozszerzenie kręgu uprawnionych i uproszczenie procedur;

  • zmniejszenie czasochłonności rozpatrywania wniosku w związku z odstąpieniem od konieczności weryfikowania wysokości dochodów w przypadku pierwszego dziecka.

przyznanie dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego również dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych;

wprowadzenie 3-miesięcznego terminu na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko (dotychczas był to 1 miesiąc), z prawem do wyrównania wypłaty licząc od dnia narodzin dziecka;

wprowadzenie zasady, aby po śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie wychowawcze- przejmował je drugi rodzic, bez konieczności ponownego ustalania prawa do świadczenia; wprowadzenie zasady, że w razie zmiany miejsca zamieszkania rodzica, uprawnionego do świadczenia wychowawczego, dotychczasowy organ właściwy przekazuje wydaną decyzję/rozstrzygnięcie wraz z aktami sprawy organowi właściwemu ze względu na nowe miejsce zamieszkania, w celu jej dalszej realizacji (dotychczas należało złożyć nowy wniosek);

zmiany okresu świadczeniowego i terminów składania wniosków (od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego- tak, aby obsługa wniosków z różnych programów nie kumulowała się w czasie i nie powodowała dodatkowego obciążenia urzędów;

informacja dotycząca przyznania świadczenia nie będzie miała już formy decyzji administracyjnej, ale potwierdzenia wysłanego drogą mailową, lub wydawanego w formie papierowej — rozwiązanie to uprości i przyspieszy wypłaty świadczenia.

skrócenie wniosku - zamiast 9 stron — 2-3 strony

W sprawach z wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych po dniu 30 czerwca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego ustala się na okres do dnia 31 maja 2021 r.- okres przejściowy jest 2- letni

Zmniejszenie czasochłonności rozpatrywania wniosku w związku z odstąpieniem od konieczności weryfikowania wysokości dochodów w przypadku pierwszego dziecka.

Jak złożyć wniosek?

od 1 lipca — online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu EmpQtia_oraz platformy usług elektronicznych ZUS (wzrasta popularność tej formy aplikowania).

od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą — podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

złożenie wniosku do 30 września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. złożenie wniosku po 30 września- świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

w sprawach z wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych po dniu 30 czerwca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego ustalone zostanie na okres do dnia 31 maja 2021 r. Od 2012r. świadczenie będzie przyznawane na 1 — roczny okres zasiłkowy.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe