Więcej dla łomżyńskiego WOPiTU

  • 27.06.2019, 07:20 (aktualizacja 27.06.2019, 07:23)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Więcej dla łomżyńskiego WOPiTU Wrota Podlasia
Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzje o przyznaniu dotacji celowych z budżetu województwa Wojewódzkiemu Ośrodkowi Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży w wysokości blisko 19,8 mln zł (w tym współfinansowanie w kwocie blisko 5,6 mln zł z budżetu państwa). To o 6 mln zł więcej niż początkowo planowano - informuje portal Wrota Podlasia.

Już nie 16 a blisko 22 miliony złotych trafi do łomżyńskiego Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Wyższa kwota dotacji to efekt cen ofert - przetargi były ogłaszane juz dwukrotnie - przekraczających kwotę jaką WOPiTU przeznaczył na wykonanie inwestycji

- Zarówno Zarządowi Województwa Podlaskiego jak i mieszkańcom Ziemi Łomżyńskiej zależy na tym, aby wyremontować budynek po szpitalu zakaźnym w Łomży - inwestycja skierowana jest do osób, które bardzo tego potrzebują. Ponieważ wysoka cena przetargowa praktycznie utrzymała się, postanowiliśmy zwiększyć kwotę dotacji z budżetu województwa, aby zrealizować to zadanie. W ramach inwestycji powstanie także Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, świadczący opiekę osobom tego potrzebującym, stąd też nasza determinacja, żeby budynek został zmodernizowany – wyjaśnia wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś.

Przedsięwzięcie w Łomży to unikalny przykład montażu finansowego, w którym udział bierze wraz z samorządami budżet państwa. Chodzi zatem o to, aby nie utracić przyznanych funduszy, a sprawa jest tym bardziej pilna, że Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży kierowany przez Renatę Szymańską będzie, tak czy siak, musiał upuścić swoją dotychczasową siedzibę przy ul. Rybaki, bo przestanie ona spełniać określone standardy.          

Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy:

  • I ETAP - rozszerzenie działalności ośrodka, w efekcie czego ma powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, realizujący świadczenia pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, świadczenia psychologa oraz kontynuację leczenia w zakresie nie wymagającym hospitalizacji w oddziale szpitala. ZOL ma dysponować 30 miejscami, w tym 4 dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Stacjonarna opieka długoterminowa ma zostać rozszerzona o świadczenia w ramach pielęgniarskiej długoterminowej opieki domowej dedykowanej mieszkańcom miasta Łomża, powiatu łomżyńskiego i sąsiednich powiatów.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 4,5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to kwota 2,1 mln zł, a wkład własny i koszty niekwalifikowane projektu - 2,4 mln zł, zostaną sfinansowane z budżetu Województwa Podlaskiego.

  • II ETAP - realizowany przy udziale środków pochodzących z budżetu państwa zakłada modernizację budynku w części dedykowanej na potrzeby prowadzenia dotychczasowej działalności w zakresie leczenia uzależnień.

Całkowita wartość II etapu wynosi ponad 17 mln zł, z czego z budżetu państwa zostaną sfinansowane wydatki w wysokości blisko 5, 6 mln zł, natomiast kwota prawie 12 mln zł będzie sfinansowana z budżetu Województwa Podlaskiego.

Łączna wartość inwestycji to blisko 22 mln zł. Ponad 14 mln zł zostanie sfinansowane ze środków budżetu Województwa Podlaskiego, kwota 5,6 mln zł zostanie wydatkowana z budżetu państwa, natomiast ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 zostanie dofinansowana kwota 2,1 mln zł.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe