Nasi w Centrum Szkolenia

  • 27.06.2019, 07:28 (aktualizacja 27.06.2019, 07:31)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nasi w Centrum Szkolenia 1 PBOT
Wśród pierwszych kandydatów na instruktorów w Wojskach Obrony Terytorialnej, którzy ukończyli kurs w nowym Centrum Szkolenia, było23 żołnierzy, w tym dwóch z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak przekazuje porucznik Łukasz Wilczewski z 1 PBOT, utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, któremu podporządkowano szereg działań. W Mobilnych Zespołach Szkoleniowych wykorzystywany jest potencjał byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych  i weteranów. Dużą wagę przywiązuje się do atrakcyjności szkolenia, m.in. poprzez jego prowadzenie poza rejonami poligonów w terenie, z którego wywodzą się żołnierze OT. Jednak kluczem do sukcesu szkoleniowego są instruktorzy – osoby odpowiedzialne za transfer teorii
i praktyki do żołnierzy WOT.

W Wojskach Obrony Terytorialnej obowiązuje trzypoziomowy system instruktorski. Instruktorem może zostać żołnierz lub pracownik resortu obrony narodowej, który potwierdzi swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wymaganym dla instruktora I, II lub III poziomu.

  • Instruktor poziomu I - „BRĄZOWY”: może szkolić na punktach nauczania po zweryfikowaniu przygotowania, pod nadzorem instruktora wyższego poziomu.  Osoba ta jest przeszkolona w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć realizowanych  w ramach szkolenia podstawowego, wyrównawczego i indywidualnego.
  • Instruktor poziomu II - „SREBRNY”: może szkolić samodzielnie i być mentorem dla instruktora poziomu I. Osoba ta ma uprawnienia poziomu I, ale dodatkowo jest przeszkolony w zakresie prowadzenia zajęć realizowanych w ramach szkolenia specjalistycznego i zgrywającego.
  • Instruktor poziomu III - „ZŁOTY”: wyselekcjonowany spośród instruktorów II poziomu  i przeszkolony w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć z kandydatami na instruktorów I i II poziomu.

Kurs kandydatów na instruktorów

Pierwszy kurs w toruńskim Centrum Szkolenia WOT odbywał się na przełomie maja i czerwca. Wzięło w nim udział 23 żołnierzy WOT, w tym 4 zawodowych i 19 ochotników (10 z wykształceniem wyższym i 13 średnim). Kurs przeznaczony był dla kandydatów na instruktorów poziomu I – BRĄZOWEGO.

 

- Skierowanie na kurs potraktowałem jako wyróżnienie za zaangażowanie w służbę. Poza planowym szkoleniem uczestniczę w dodatkowych zadaniach mojego batalionu. Kurs był bardzo intensywny. Już na samym początku mieliśmy do pokonania drużynowy bieg na 10 km z przeszkodami. Dzięki tej konkurencji szybko się zintegrowaliśmy, bo nastawiona była na współdziałanie. Na koniec kursu odwiedził nas Dowódca WOT– wspomina szer. Artur Zachar z 12 batalionu lekkiej piechoty.

Jak wyglądało szkolenie poziomu I – BRĄZOWEGO?

Szkolenie rozpoczęło się od testu wytrzymałości w formie drużynowego biegu z przeszkodami na odcinku 10 km. W kolejnych dniach uczestnicy kursu przeszli cykl zajęć metodycznych, taktyki oraz strzelań. Kurs zakończył się egzaminem praktycznym. Podlascy Terytorialsi pozytywnie zakończyli szkolenie. Kursu nie ukończyło dwóch żołnierzy, a dwóch kolejnych nie uzyskało certyfikatu instruktora.

Domeną CS WOT jest przygotowanie instruktora, dowódcy i lidera, a przywództwo jest jednym z priorytetów działania placówki. Działalność centrum skupia się na przygotowaniu żołnierzy do realizacji zadań w strukturach brygad OT.

Centrum będzie realizować funkcje szkoleniowe na potrzeby WOT, innych rodzajów sił zbrojnych, ale też żołnierzy innych państw, nie tylko w obszarze szkolenia lekkiej piechoty i specjalności pochodnych, ale również szkolenia liderów działań  przeciw hybrydowych i ruchu oporu.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe