Drzewna żyje 

  • 01.07.2019, 07:50 (aktualizacja 01.07.2019, 14:56)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Drzewna żyje
Każdy, kto uważa, że w Łomży nie ma już szkoły zwanej "Drzewną", jest w błędzie. Jeżeli nawet w spisie miejskich jednostek oświatowych takiej placówki nie ma, jeżeli nawet nie ma adresu, pod którym można by ja znaleźć, to i tak "Drzewna" żyje - w sercach, pamięci, a także nadziei, że jeszcze się odrodzi.

Około 300 osób odpowiedziało na wici rozesłane kilka miesięcy temu przez Jolantę Pietrzykowską, Irenę Zwornicką, Wiesława Deptułę, Józefa Przybylskiego, Ewę Wojewodę i pozostałych inicjatorów uczczenia faktu, że mija w tym roku 100. lat od chwili, gdy zapadła decyzja o utworzeniu jednej z najbardziej niezwykłych szkół w odradzającej się Polsce i o umieszczeniu jej w Łomży.

Historyczne korzenie

Jak obszernie przypominał w Tygodniku Narew (wydanie 515 z 14 maja tego roku) Józef Przybylski, były uczeń i nauczyciel, "Drzewnej",  w roku 1919 powstała w Łomży "Mierniczówka", czyli placówka kształcenia geodetów, jedna z zaledwie czterech w Polsce (pozostałe w Krakowie, Lwowie i Poznaniu). Organizował ją pracownik ministerstwa rolnictwa Henryk Mejer. Po kilku latach dołączył równie nietypowy pion przemysłu drzewnego (leśnego). Z tego wyrosły dwa najpopularniejsze na dziesięciolecia określenia szkoły, której oficjalna nazwa ulegała bardzo często modyfikacjom: "Drzewna" lub "Przemysłówka" (ew. "Przemysł").  Z upływem czasu stała się również przybytkiem edukacji zawodowej  pedagogów.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe