Nasi w Europie

  • 04.07.2019, 11:23 (aktualizacja 04.07.2019, 11:26)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nasi w Europie PAP
Oficjalną inaugurację swojej kolejnej kadencji odbył już Parlament Europejski, a w nim nasi reprezentanci, których wysłaliśmy do Brukseli i Strasbourga 26 maja z województwa podlaskiego i warmińsko - mazurskiego. Ani Karol Karski i Krzysztof Jurgiel z Prawa i Sprawiedliwości, ani Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej uwagi na siebie na razie nie zwrócili.

Na pewno nie tak, jak grupa brytyjskich parlamentarzystów, zwolenników "Brexitu", którzy "Odę do radości" Beethovena, czyli hymn Unii Europejskiej przyjęli odwracając się plecami. Powstaje pytanie, czy także w tej pozycji będą odbierać diety.

Pierwsze decyzje związane z nowa unijna kadencją pokazują, że "nowa" Europa nie jest tak mocna jak "stara". Przewodniczącym Parlamentu miał być Bułgar, a został Włoch. Przewodniczącą Komisji Europejskiej (unijnym "premierem") będzie prawdopodobnie Ursula van der Leyen z Niemiec, szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde z Francji, szefem dyplomacji - Josep Borrell Fontelles z Hiszpanii, a przewodniczącym rady Europejskiej - Charles Michel z Belgii.

Czyli żadnego z kilku najważniejszych stanowisk nie otrzymał nikt z nowych krajów Unii. Największy  jak na razie sukces Polski to funkcja jednego z kilkunastu wiceprzewodniczących Parlamentu dla Ewy Kopacz z PO. Przepadł w rywalizacji Zdzisław Krasnodębski z PiS, ale była premier miała łatwiej jako reprezentantka Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji (24 procent) frakcji w PE. PiS należy do niewielkiej (8 proc.) grupy konserwatywnej.

Mówi się jeszcze o funkcji przewodniczącej ważnej komisji do spraw zatrudnienia dla byłe premier Beaty Szydło z PiS.

Pozostali polscy europosłowie będą musieli o uwagę mediów bardziej się postarać. Na razie pozowali do zdjęć na sali obrad. Gdzieś się tylko zapodział  Karol Karski, ale jako jego wyborcy jeszcze z poprzedniej kadencji wiemy, ze potrafi się zapodziać naprawdę skutecznie i na długo.                           

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe