Matury lepiej niż przed rokiem

  • 05.07.2019, 11:43 (aktualizacja 05.07.2019, 11:46)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Matury lepiej niż przed rokiem wp.pl
Informacje o wynikach majowej sesji maturalnej przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży (nadzoruje egzaminy w województwie podlaskim i warmińsko - mazurskim). Przede wszystkim trafiły do najbardziej zainteresowanych, ale także opublikowane zostały wstępne dane ogóle.

Pierwszy wniosek jest taki: w województwie podlaskim poszło młodzieży lepiej niż przed rokiem. Teraz wskaźnik skuteczności wyniósł 83,6% , w 2018 było to 81,1%/ (po sesji poprawkowej wzrósł do 87%). Tegoroczny wynik w regionie jest wyraźnie lepszy niż średnia krajowa - 80,5%, a w istocie jest drugim w kraju.

Kolejne dane potwierdzają wieloletnie obserwacje. Maturzyści lepiej radzą sobie z językiem polskim - 96% ma pozytywny wynik i językiem obcym (angielski zdecydowanie dominuje) - 94%, niż z matematyką - 88%. Skuteczniej radzi sobie młodzież z liceów niż techników: 89% skuteczności do 73,5%.

Jak podaje łomżyńska OKE, w województwie podlaskim do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2019 roku przystąpiło 8 282 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników (w kraju 247 730). Z sukcesem zakończyło majową sesję 6920 uczniów (83,6%). Z prawa do poprawki w sierpniu po niezaliczonym tylko jednym egzaminie obowiązkowym może skorzystać jeszcze 939 osób (11,3%). Nie powiodło się całkowicie 423 maturzystom (5,1%). Nową szansę będą mieli dopiero za rok.

Bardzo przeciętne wyniki osiągnęli zdający wybrane przedmioty na poziomie rozszerzonym. Najpopularniejszymi były: język angielski, język polski, matematyka, a ponadto geografia, biologia, chemia, fizyka. Przeciętne osiągnięcia to od około 30 do niespełna 50% możliwych do zdobycia punktów.

W układzie geograficznym, czołówkę maturzystów w regionie tworzą uczniowie z powiatu Wysokie Mazowieckie - 90% skuteczności, Białegostoku - 88%, powiatu Bielsk Podlaski - 85% , Augustowa - 84%, Łomży i Suwałk - po 83. Na drugim biegunie  są powiaty łomżyński i suwalski ze wskaźnikami 50 i 47%., a w obu przypadkach dotyczy to grup około 20 osób.               

Do egzaminu maturalnego w maju 2019 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2019 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu, będą udostępnione 11 września 2019 r.

***

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała komunikat dotyczący egzaminu poprawkowego podpisany przez dyrektora Marcina Smolika .

"Maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (albo w części pisemnej, albo w części ustnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej w sierpniu.

Aby przystąpić do tego egzaminu, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia. Dokument ten absolwent musi złożyć nie później niż do 11 lipca 2019 r. do dyrektora szkoły, którą ukończył (lub do dyrektora OKE, jeżeli szkoła została zlikwidowana). Wzór oświadczenia jest załączony do niniejszej informacji (dla egzaminu w „nowej” i „starej” formule). Informacja o tym, gdzie egzamin poprawkowy się odbędzie, zostanie opublikowana na stronie macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 9 sierpnia.

Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 20 sierpnia 2019 r. Część ustna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z języków obcych nowożytnych odbędzie się 20 i 21 sierpnia 2019 r.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe