Eko smakuje w skansenie w Wasilkowie

  • 16.07.2019, 14:54 (aktualizacja 17.07.2019, 10:50)
  • Tylko dobre informacje na wakacje
Eko smakuje w skansenie w Wasilkowie Wrota Podlasia
Sery, miody, chleby, pączki, napitki, wędliny i inne smakołyki – kilkudziesięciu podlaskich wystawców prezentowało swoje wyroby w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Odbywały się tam Targi EkoSmaki Podlasia. Jak informuje portal Wrota Podlasia, nawet kapryśna pogoda nie odstraszyła amatorów rodzimej tradycji i najwyższej jakości jadła – Skansen w Wasilkowie odwiedziło mnóstwo osób z całego regionu. Wśród gości byli też wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło.

EkoSmaki Podlasia to targi produktów regionalnych i tradycyjnych charakteryzujących się wysoką jakością. Potwierdzeniem tej jakości są certyfikaty, nagrody oraz tytuły zdobyte przez ich producentów w różnych konkursach.

Wydarzenie jest znakomitą  promocją małych, lokalnych wytwórców, którzy opierają produkcję na surowcach dostępnych w regionie, a swoją działalność prowadzą z poszanowaniem środowiska naturalnego.

EkoSmaki Podlasia to pierwsze tego typu impreza organizowana w ramach cyklicznego festynu Smaki Podlasia. Jej motywem przewodnim w tym roku było mleko. - Dawniej to właśnie mleko i jego przetwory  było jednym z najważniejszych surowców jeśli chodzi o żywność  – mówił dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.

Przypomniał też, że gospodarstwa musiały być samowystarczalne i pod względem wytwarzania żywności i jej przetwarzania.

Dlatego w Skansenie można było zobaczyć starodawne bańki do przechowywania mleka, drewniane maselnice , ubijaki, garnce… Kto chciał spróbować swoich sił, mógł w tradycyjny sposób, pod okiem doświadczonych gospodyń np. ubić masło – chętnych nie brakowało.

Furorę, zwłaszcza wśród dzieci robiły wypasające się  na jednym z przysiółków krowy i kózki, które cierpliwie pozowały do zdjęć, dawały się głaskać, a zachęcone garścią przysmaków bawiły się z najmłodszymi gośćmi Skansenu.

W ramach festynu Smaki Podlasia odbył się też konkurs kulinarny.

- Mamy trzy kategorie konkursowe: tradycyjna podlaska potrawa, tradycyjny napitek i ciesząca się największą  popularnością kategoria – najlepszy sernik – wyjaśniała koordynatorka konkursu, etnograf PMKL Aleksandra Pluta - Liczy się tradycyjny sposób przyrządzenia, wygląd, no i oczywiście smak.

Zwyciężczyniami konkursu zostały trzy panie: Elżbieta Szymulewska w kategorii „najlepszy sernik”, Anna Sienkiewicz w kategorii „tradycyjna podlaska potrawa” i Jolanta Makar w kategorii „tradycyjny napitek”.

 Jednym z punktów wydarzenia było też seminarium "EkoSmaki Podlasia w praktyce", adresowane do producentów, przetwórców rolnych oraz innych podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich z województwa podlaskiego. Seminarium dotyczyło  m.in. zagadnień związanych z certyfikowaniem produktów.

Przedsięwzięcie Targi EkoSmaki Podlasia  jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II  Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Tylko dobre informacje na wakacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Never piss
Never piss 16.07.2019, 16:34
A cóż to za królewska para tak jasno promienieje?

Pozostałe