Minister z jedynką

  • 16.07.2019, 14:59 (aktualizacja 16.07.2019, 15:03)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Minister z jedynką PAP
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, poseł z Białegostoku i od kilku miesięcy lider wojewódzkich struktur Prawa i Sprawiedliwości to polityk „numer 1” w regionie. Tak należy odczytywać umieszczenie go na czele listy kandydatów PiS do Sejmu w jesiennych wyborach w okręgu.

Funkcję regionalnego pełnomocnika partii objął już wcześniej zmieniając w tej roli Krzysztofa Jurgiela, doświadczonego polityka „od zawsze” wiernego Jarosławowi Kaczyńskiemu w Porozumieniu Centrum, a potem w PiS. Kiedy okazało się, że były minister rolnictwa zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego, pozostała tylko niewielka wątpliwość: Dariusz Piontkowski czy bardziej doświadczony w życiu politycznym regionu i kraju Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i poseł z Suwałk. Kierownictwo PiS postawiło na pedagoga (co ciekawe – Jarosław Zieliński ma też takie wykształcenie), ministra edukacji narodowej.

Nie ma jednak wątpliwości, że dla wiceministra spraw wewnętrznych nie zabraknie wysokiego miejsca na listach. Najprawdopodobniej drugiego. Według zapowiedzi władz PiS, o 14 mandatów przypadających na okręg wyborczy (zatem lista zawierać będzie 28 nazwisk) ubiegać się będą dotychczasowi parlamentarzyści, wyróżniający się samorządowcy czy inne znane postacie życia publicznego. Oznacza to, prawdopodobnie, że rację mają ci komentatorzy, którzy nazywają listę PiS „listą śmierci”. Z grona pewniaków odpadł europoseł Krzysztof Jurgiel, ale dołączą zapewne posłowie, którzy w poprzednich wyborach wchodzili z innych ugrupowań,  np. Mieczysław Baszko (wtedy PSL teraz Porozumienie Jarosława Gowina) czy wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz (wtedy Kukiz’15).

Łomża i Ziemia Łomżyńska mają w kończącym kadencję Sejmie ciekawą i mocną reprezentację w klubie PiS: Bernadeta Krynicka, Lech Antoni Kołakowski, Kazimierz Gwiazdowski i Jacek Bogucki, a w miejsce Krzysztofa Jurgiela doszedł ostatnio jeszcze Henryk Wnorowski. Czy uda się taką ekipę powtórzyć, a może jeszcze wzmocnić? Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ziemię Łomżyńską mogą reprezentować na liście jeszcze Piotr Modzelewski, zastępca komendanta OHP i być może ktoś z kręgu samorządowców.

Otwarta pozostaje sprawa kandydatów do Senatu, w województwie, a przede wszystkim w okręgu łomżyńsko – suwalskim. Anna Maria Anders sama wycofała się z wyścigu obejmując stanowisko ambasadora Polski w Rzymie. Pojawia się w tym kontekście nazwisko wojewody Bohdana Paszkowskiego, który już w tym okręgu mandat senatorski zdobywał, ale coraz głośniej także  Dariusza Brakonieckiego, dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, który reprezentuje Porozumienie Jarosława Gowina.

O wyborczych „jedynkach” w każdym z okręgów, na jakie podzielona jest  Polska poinformował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Sam będzie otwierał listę w Warszawie. Wśród kandydatów, których prezentował są przede wszystkim obecni parlamentarzyści i członkowie rządu, m. in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, Zbigniew Ziobro, Jadwiga Emilewicz czy Mariusz Błaszczak. Są doświadczeni działacze Prawa i Sprawiedliwości jak Adam Lipiński czy Antoni Macierewicz, ale także młodsze pokolenie polityków partii i sojuszniczych ugrupowań.        

„Jedynki” PiS

Legnica: Adam Lipiński

Wałbrzych: Michał Dworczyk

Wrocław: Mirosława Stachowiak-Różecka

Bydgoszcz: Tomasz Latos

Toruń: Jan Krzysztof Ardanowski

Lublin: Sylwester Tułajew

Chełm: Jacek Sasin

Zielona Góra: Marek Ast

Łódź: Piotr Gliński

Piotrków Trybunalskich: Antoni Macierewicz

Sieradz: Joanna Lichocka

Chrzanów: Rafał Bochenek

Kraków: Małgorzata Wasserman

Nowy Sącz: Arkadiusz Mularczyk

Tarnów: Anna Pieczarka

Płock: Łukasz Szumowski

Radom: Marek Suski

Siedlce: Krzysztof Tchórzewski

Warszawa: Jarosław Kaczyński

Warszawa II: Mariusz Błaszczak

Opole: Violetta Porowska

Krosno: Marek Kuchciński

Rzeszów: Krzysztof Sobolewski

Białystok: Dariusz Piontkowski

Gdańsk: Jarosław Sellin

Gdynia: Marcin Horała

Bielsko-Biała: Stanisław Szwed

Częstochowa: Szymon Giżyński

Gliwice: Bożena Borys-Szopa

Rybnik: Bolesław Piecha

Katowice: Mateusz Morawiecki

Sosnowiec: Ewa Michalik

Kielce: Zbigniew Ziobro

Elbląg: Leonard Krasulski

Olsztyn: Wojciech Maksymowicz

Kalisz: Jan Dziedziczak

Konin: Zbigniew Hofman

Piła: Krzysztof Czarnecki

Poznań: Jadwiga Emilewicz

Koszalin: Paweł Szefernaker

Szczecin: Marek Gróbarczyk.

Wybory prawdopodobnie odbędą się 13 lub 20 października.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Never piss
Never piss 16.07.2019, 16:37

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.


Pozostałe