Szkoły czekają jeszcze kilka dni

  • 16.07.2019, 15:03 (aktualizacja 16.07.2019, 15:07)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Szkoły czekają jeszcze kilka dni Podlaskie Kuratorium Oświaty
Gorący i pracowity lipiec ma minister edukacji, poseł z województwa podlaskiego Dariusz Piontkowski. Przede wszystkim dwoi i troi, aby tonować nastroje wokół rekrutacji uczniów do szkół średnich. W Łomży i województwie podlaskim - w ocenie ministra i regionalnych władz oświatowych - problemu nie ma.

Przypomnijmy, że tym razem o miejsca w liceach i technikach ubiegają się ostatni absolwenci wygaszonych już gimnazjów (jeszcze na trzyletni okres nauki) oraz pierwsi absolwenci ośmioklasowych podstawówek (na cztery lata), czyli faktycznie dwukrotnie większa grupa młodzieży niż zwykle. Według danych MEN, dla 726 751 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów przygotowano 830 234 miejsca w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. To w skali kraju ponad 103 tys. dodatkowych miejsc. Mimo to jednak więcej młodych ludzi nie dostanie się do najbardziej wymarzonych szkół. Niektóre samorządy sygnalizują problemy z zapewnieniem miejsc w ogóle. Są także doniesienia, że brakuje kadr nauczycielskich.       

Minister Dariusz Piontkowski oraz przedstawiciele resortu i regionalnych władz oświatowych przekazują uspokajające informacje na temat naboru. Sytuacji w województwie podlaskim dotyczyło spotkanie z mediami w Podlaskim Kuratorium Oświaty.  

- Poszczególne samorządy przygotowały zdecydowanie większą liczbę miejsc niż jest absolwentów. Tak jest w Białymstoku, Łomży czy Suwałkach, a jeszcze lepiej pod tym względem jest w poszczególnych powiatach. Ale chcieliśmy także poprzez tę konferencję pokazać w skali ogólnopolskiej, także i w Warszawie, że w poszczególnych województwach tak naprawdę nie widzimy poważniejszego problemu – cytuje słowa ministra Dariusza Piontkowskiego portal Wrota Podlasia.

Szef MEN przypomniał, że nabór odbywa się dla dwóch grup uczniów  - po gimnazjach  oraz po szkołach  podstawowych.

- Postępowania rekrutacyjne przeprowadzane są odrębnie. Uczniowie nie rywalizują o te same miejsca w szkołach, jedynie wyłącznie w ramach tego samego typu szkoły, który ukończyli – powiedział minister edukacji. - Gdy okaże się, że ktoś z uczniów w tym pierwszym etapie rekrutacji nie znalazł swojego miejsca, ma prawo przystąpić do drugiego etapu rekrutacji, może zrobić to często jeszcze do tych samych szkół, nawet najlepszych – dodał Dariusz Piontkowski.

Szczegóły dotyczące pierwszego etapu rekrutacji w województwie podlaskim przedstawiła wicekurator oświaty Elżbieta Kamińska. Liczba absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Podlaskiem to ponad 21 tys. uczniów, miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych różnego typu przygotowano w sumie ponad 23 tys. – wynika z danych udostępnionych przez kuratorium.

- Liczba wolnych miejsc w szkołach przedstawia się następująco: w Białymstoku – 1,1 tys. wolnych miejsc, w Łomży – 907, a w Suwałkach – 264. Liczba tych miejsc w szkołach publicznych Białegostoku, Łomży czy Suwałk jest znacznie wyższa od liczby kandydatów nieprzyjętych do szkół – poinformowała wicekurator Elżbieta Kamińska.

Jak podkreśliła, drugi etap rekrutacji trwa do godziny 16:00 19 lipca, a aktualizowany cały czas wykaz wolnych miejsc jest dostępny na stronie Kuratorium.

W Łomży po kilku uczniów do klas o różnych profilach (np. europejskim, matematyczno - informatycznym, społecznym , medycznym czy  prawniczym może jeszcze przyjąć III LO przy ul. Senatorskiej          

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Zielonej nadal zaprasza młodzież, która chce się kształcić w zawodzie: cukiernika, kucharza, piekarza, w specjalnościach budowlanych. Tam także są jeszcze miejsca w IV LO w klasach policyjnych, dietetycznej z elementami fitness oraz psychopedagogicznej.  Szkoła przyjmuje również zainteresowanych zdobyciem wykształcenia technika budownictwa, technika budowy dróg  technika hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, technika inżynierii sanitarnej,     

W zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Przykoszarowej pozostało po kilka wolnych miejsc dla przyszłych elektromechaników pojazdów o raz mechaników kierowców. Jest jeszcze szansa, aby dostać się do klas kształcących techników: elektryków, geodetów, mechatroników, pojazdów samochodowych, technologii drewna.

W Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Mikołaja Kopernika można ubiegać się o przyjęcie do techników: logistyki, handlu oraz reklamy.

Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Stacha Konwy zaprasza natomiast przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych, techników agrobiznesu, techników architektury krajobrazu oraz jeszcze kilka osób do licealnej klasy humanistycznej.          

Zakład Doskonalenia Zawodowego przy ul. Ciepłej oferuje kształcenia w oddziałach wielozawodowych.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe