Czas na akademickie ściganie

  • 19.07.2019, 01:53 (aktualizacja 19.07.2019, 01:57)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Czas na akademickie ściganie Politechnika Białostocka
Sezon wyścigowy oficjalnie rozpoczęty! Zespół Cerbor MotorSport z Politechniki Białostockiej zameldował się na Formula Student East, które trwają do 21 lipca.

Na Torze Zalazone na Węgrzech studenci Wydziału Mechanicznego prezentują możliwości swego najnowszego bolidu CMS-06. W zawodach Cerber MotorSport bierze udział od początku przygody z budową aut wyścigowych. Konkurs ten zmienił swoją lokalizację oraz organizatorów, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej popularny. W ubiegłym roku drużyna z Białegostoku uplasowała się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Bolid CMS-05 był jednym z najszybszych - zdobył 2. miejsce w konkurencji Acceleration.

Dla konstruktorów nowego bolidu zawody na Węgrzech to duże wyzwanie. Monika Roszkowska z Cerber MotorSport informuje: - Przed nami sprawdzanie auta pod względem technicznym. Potem konkurencje statyczne: prezentacja biznes planu i analizy kosztowej auta oraz ocena rozwiązań konstrukcyjnych.

W tym roku studenci wprowadzili wiele ulepszeń w pakiecie aerodynamicznym bolida. Zastosowali wyprofilowaną podłogę wykonaną z włókna węglowego z dyfuzorami, których zadaniem jest regulacja powietrza płynącego między podłogą samochodu a nawierzchnią. Wprowadzili 3-płatowe przednie oraz 4-płatowe tylne skrzydło, side pody i system redukcji oporu DRS (Drag reduction system). Podczas fazy projektowania powstał model całego auta w skali 1:3, wykonany w technologii druku 3D. Dzięki współpracy z Instytutem Lotnictwa w Warszawie model został przebadany w tunelu aerodynamicznym, aby sprawdzić przepływ powietrza i generowaną siłę oporu.

Auto testowane było na Torze Wschodzący Białystok, przed nim, kierowcami oraz całą drużyną prawdziwy egzamin na torze wyścigowym na Węgrzech. Na zawody przyjechała drużyna z AGH.

- Wspieramy się i pomagamy sobie. Jest super – dodaje zabiegana Monika Roszkowska. W kategorii aut spalinowych rywalizują 32 konstrukcje.

Cerber MotorSport zakwalifikował się jeszcze na zawody we Włoszech, W Niemczech oraz w Czechach.

Budowę bolidu CMS-06 wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe