Podlaska Oktawa Kultur. Już za kilka dni zaprasza Piątnica, Zambrów i wiele innych miejscowości  

  • 19.07.2019, 03:23 (aktualizacja 19.07.2019, 10:10)
  • Tylko dobre informacje na wakacje
Podlaska Oktawa Kultur. Już za kilka dni zaprasza Piątnica, Zambrów i wiele innych miejscowości
Głównie Białystok, ale też Zambrów, Piątnica, Szczuczyn, Hodyszewo, Czyżew czy Grajewo. Za sprawą Podlaskiej Oktawy Kultury mieszkańców różnych części Ziemi Łomżyńskiej i całego województwa podlaskiego czeka fascynujący kontakt z folklorem kilkunastu krajów. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Szczególnie gorące zaproszenia przekazały nam na 24 i 26 lipca Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie na występy grup z Hiszpanii i Ukrainy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" zawita tam po raz pierwszy.

Koncert pod patronatem wójta Artura Wierzbowskiego odbędzie się 26 lipca. o godz. 18:00 w Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy ( ul. Szkolna 31, Piątnica Poduchowna). Wystąpią: "JUNII BRAŞOVULUI" (Rumunia), "WODA NA MŁYN" (Polska) i gościnnie "PROJEKT ARTYSTYCZNY MEANDRY" (Polska).  Oktawa w regionie

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru pt. „Podlaska Oktawa Kultur” od 12 lat odbywa się w Białymstoku oraz kilkunastu miejscowościach naszego województwa. Tym razem od środy 24 do niedzieli 28 lipca. To najpopularniejszy przegląd folklorystyczny w naszym województwie!

Oktawa 2019 w liczbach:

• zgłosiły się aż 74 zespoły – festiwal jest bardzo popularny i dobrze oceniany;

• wystąpi 26 zespołów z 16 krajów świata - z Polski, Rumunii, Słowacji, Izraela, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Serbii, Indii, Rosji, Litwy, Bułgarii oraz po raz pierwszy z Kamerunu, Wielkiej Brytanii, Republiki Tuwy i Hiszpanii;

• Łącznie na scenie festiwalowej wystąpi 673 artystów;

• Główna scena stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku, ale zespoły będą koncertować w całym regionie. Chęć zaproszenia grup wyraziły 34 miejscowości – to kolejny rekord! Do grona „oktawowych” gmin dołączają między innymi Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla, Wigry, Sokole.

- Z propozycją koncertów wartościowych zespołów festiwalu docieramy do wielu podlaskich miejscowościmówi Cezary Mielko dyrektor WOAK-u. – Z roku na rok planujemy ubogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania. Będziemy kontynuować organizację potańcówki festiwalowej we współpracy z białostockim klubem. Odbędzie się ona w piątek, 26 lipca, przy udziale zespołów takich jak Skład Niearchaiczny, Kapela Niwińskich oraz Romoda i Ot-Tuda. Zapraszając grupy, mamy na uwadze, by były one otwarte na prowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych i artystycznych.

Podlaska Oktawa Kultur – XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru, Białystok i województwo podlaskie, 24-28 lipca 2019 r.

Program (przy koncertach na Ziemi Łomżyńskiej wizytówki zespołów)

24 lipca (środa)

Białystok

godz. 17:00, plac przy Ratuszu: JUNII BRAŞOVULUI (Rumunia), PADLASKI WIANOK (Polska), WODA NA MŁYN (Polska), ROMODA i OT-TUDA (Rosja), HUUN-HUUR-TU (Rosja)

Białowieża

godz. 18:00, Białowieski Ośrodek Kultury: ENSEMBLE ARTISTIQUE NATIONAL(Kamerun)

Mońki

godz. 17:00, Moniecki Ośrodek Kultury: KUPALINKA (Białoruś)

Zambrów

godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury: ASOCIACIÓN FOLCLÓRICA DE COROS Y DANZAS „SAVIA VIVA” DE CORIA (Hiszpania)

Savia Viva to stowarzyszenie miłośników muzyki i tańca, które zrzesza ponad 70 członków. Zespół kładzie szczególny nacisk na kontynuacje folkloru muzyczno-tanecznego z miasta Coria i autonomicznego regionu Extremadura. Region jest bogaty w liczne pieśni i tańce, które zespół adaptuje w choreograficznych opracowaniach. Stowarzyszenie jest organizatorem własnych festiwali folklorystycznych.

25 lipca (czwartek)

Białystok

godz. 16:00, Katedra – plac przy Ratuszu: PARADA ZESPOŁÓW

godz. 17:00, plac przy Ratuszu: KUPALINKA (Białoruś), ZPiT UJ „SŁOWIANKI” (Polska), KAPELA NIWIŃSKICH (Polska), IZABELA SZAFRAŃSKA Z ZESPOŁEM (Polska)

Tylko dobre informacje na wakacje

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe