Wojewódzki finał Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

  • 22.07.2019, 06:58 (aktualizacja 22.07.2019, 07:06)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wojewódzki finał Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”…
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala podsumowująca etap wojewódzki XVII edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, połączona z wręczeniem nagród jego laureatom.

Jak informuje Anna Zofia Ignatowicz-Grądzka, p. o. dyrektora OR KRUS w Białymstoku, Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

W 2019 r. konkurs organizowany jest po raz siedemnasty. Przebiega pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Rolnicy biorący udział w konkursie mają okazję do zaprezentowania wyników pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzają komisje konkursowe. Podczas eliminacji komisje sprawdzały czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.

Organizatorami etapu wojewódzkiego Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku,  Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, Podlaski Urząd Wojewódzki,, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, Podlaska Izba Rolnicza,  Ubezpieczenia Pocztowe.

Obserwatorami finału konkursu było wielu znakomitych gości. m. in.: wicemarszałek Stanisław Derehajło, dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Średnicki, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Łomży Wiesław Tadeusz Grzymała, przedstawiciele administracji samorządowej oraz inni przedstawiciele instytucji publicznych. 

W bieżącym roku w konkursie uczestniczyło 61 gospodarstw. Podstawą ich oceny były elementy wpływające na bezpieczeństwo pracy, a w szczególności: organizacja obejścia i podwórza gospodarstwa, ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym, warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich, wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej, przechowywanie środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych, estetyka gospodarstw, zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.

Po wyłonieniu spośród 9 najbezpieczniejszych gospodarstw zakwalifikowanych do finałowej oceny na etapie wojewódzkim, komisja konkursowa przyznała:

I miejsce - gospodarstwu Eweliny i Tomasza Dąbrowskich,
z miejscowości Kalinowo-Czosnowo, gmina Wysokie Mazowieckie, powiat wysokomazowiecki - ukierunkowanemu na hodowlę bydła mlecznego.  

II miejsce - gospodarstwu Państwa Anety i Adama Gąsowskich, zam. Łapy Korczaki, gm. Łapy, pow. białostocki – ukierunkowanemu na hodowlę bydła mlecznego.

III miejsce gospodarstwu Państwa Doroty i Leszka Gosków, zam. Głodowo Dąb, gm. Kołaki Kościelna, pow. zambrowski – ukierunkowanemu na hodowlę bydła mlecznego.

Ponadto Komisja przyznała 6 wyróżnień specjalnych:

  • Państwu Elżbiecie i Januszowi Grochowskim z miejscowości Kamińskie Wiktory, gmina Poświętne, powiat białostocki -  za estetyczne i bezpiecznie zagospodarowanie posesji w gospodarstwie rolnym
  •  Państwu Ewie i Grzegorzowi Czarnieckim z miejscowości Nowy Dwór, gmina Bakałarzewo, powiat suwalski - za wzorową organizację obory do hodowli bydła mlecznego
  • Państwu Elżbiecie i Piotrowi  Stępkowskim, z miejscowości  Krynki Sobole, gmina Grodzisk, powiat siemiatycki - za estetyczne zagospodarowanie i wygrodzenie części mieszkalnej od gospodarczej
  • Państwu  Beacie i Radosławowi Mioduszewskim z miejscowości  Lutostań, gmina Łomża, powiat łomżyński - za estetyczne zagospodarowanie posesji w gospodarstwie rolnym
  • Państwu Ilianie  i Adamowi Rółkowskim z miejscowości Żarnowo Trzecie, gmina Augustów, powiat augustowski - za rozwiązania poprawiające ergonomię i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym
  • Państwu Joannie i Tomaszowi Orłowskim z miejscowości Fiedorowizna, gmina Sztabin, powiat  augustowski - za prawidłowe utrzymanie parku maszynowego w gospodarstwie rolnym.

                                                                                                                                                               

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe