Podlaska Oktawa Kultur. Zaprasza Zambrów, Piątnica i wiele innych miejscowości

  • 23.07.2019, 14:25 (aktualizacja 23.07.2019, 14:28)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Podlaska Oktawa Kultur. Zaprasza  Zambrów, Piątnica i wiele innych miejscowości
Głównie Białystok, ale też Zambrów, Piątnica, Szczuczyn, Hodyszewo, Czyżew czy Grajewo. Za sprawą Podlaskiej Oktawy Kultury mieszkańców różnych części Ziemi Łomżyńskiej i całego województwa podlaskiego czeka fascynujący kontakt z folklorem kilkunastu krajów. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Szczególnie gorące zaproszenia przekazały nam na 24 i 26 lipca Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie na występy grup z Hiszpanii i Ukrainy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" zawita tam po raz pierwszy.

Koncert pod patronatem wójta Artura Wierzbowskiego odbędzie się 26 lipca. o godz. 18:00 w Gminnej Hali  Sportowej w Piątnicy ( ul. Szkolna 31, Piątnica Poduchowna).  Wystąpią: "JUNII BRAŞOVULUI" (Rumunia), "WODA NA MŁYN" (Polska) i gościnnie "PROJEKT ARTYSTYCZNY MEANDRY" (Polska) .

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru pt. „Podlaska Oktawa Kultur” od12 lat odbywa się w Białymstoku oraz kilkunastu miejscowościach naszego województwa. Tym razem od środy 24 do niedzieli 28 lipca. To najpopularniejszy przegląd folklorystyczny w naszym województwie!

- Z propozycją koncertów wartościowych zespołów festiwalu docieramy do wielu podlaskich miejscowości – mówi Cezary Mielko dyrektor WOAK-u. – Z roku na rok planujemy ubogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania. Będziemy kontynuować organizację potańcówki festiwalowej we współpracy z białostockim klubem. Odbędzie się ona w piątek, 26 lipca, przy udziale zespołów takich jak Skład Niearchaiczny, Kapela Niwińskich oraz Romoda i Ot-Tuda. Zapraszając grupy, mamy na uwadze, by były one otwarte na prowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych i artystycznych.

 

Podlaska Oktawa Kultur – XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru,  Białystok i województwo podlaskie,  24-28 lipca 2019 r.

Program Oktawy na Ziemi Łomżyńskiej

Zambrów

godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury:  ASOCIACIÓN FOLCLÓRICA DE COROS Y DANZAS „SAVIA VIVA” DE CORIA (Hiszpania)

Savia Viva to stowarzyszenie miłośników muzyki i tańca, które zrzesza ponad 70 członków. Zespół kładzie szczególny nacisk na kontynuacje folkloru muzyczno-tanecznego z miasta Coria i autonomicznego regionu Extremadura. Region jest bogaty w liczne pieśni i tańce, które zespół adaptuje w choreograficznych opracowaniach. Stowarzyszenie jest organizatorem własnych festiwali folklorystycznych.

Piątnica

godz. 18:00, Gminna Hala Sportowa: JUNII BRAŞOVULUI (Rumunia), WODA NA MŁYN (Polska)

ASOCIATA ANSAMBLUL FOLKCLORIC JUNII „JUNII BRAŞOVULUI” (Rumunia)

Zespół pieśni i tańca powstały w 1972 r., prezentuje kulturę rumuńską. Poprzez swoje koncerty pragnie odtwarzać atmosferę kultury wsi, jest kontynuatorem zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W świecie rumuńskiej wsi poezja, pieśni, muzyka, taniec są zakorzenione mocno, tworząc nierozerwalne więzi. Zespół pragnie być strażnikiem i kontynuatorem tych wartości.

WODA NA MŁYN (Polska)

Grupa taneczna Woda na Młyn powstała w grudniu 2013 roku z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów, byłych członków warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Korzystając i czerpiąc z polskich tradycji, Woda na Młyn tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. Woda na Młyn to zespół, który szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki i szuka nowych kontekstów scenicznych dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu.

Zambrów

godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury:  VOLYNSKYI NARODNYI HOR (Ukraina)

VOLYNSKYI NARODNYI HOR (Ukraina)

To zawodowy zespół artystyczny, założony w 1978 roku w Łucku, mieście obwodu wołyńskiego. Od roku 1989 głównym dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Aleksandr Stadnyk. Podstawę repertuaru chóru stanowią utwory muzyczne oraz opracowania choreograficzne tańców i pieśni ukraińskich, szczególnie z Wołynia. Grupa w swoim dorobku ma 3500 koncertów, z dużym powodzeniem występowała na terenie całej Ukrainy, ale także poza jej granicami. Muzyków oklaskiwano w największych salach koncertowych Kanady, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Polski oraz w wielu innych krajach Europy.

Czyżew

godz. 17:00, Gminny Ośrodek Kultury:  ORKIESTRA INSTRUMENTÓW LUDOWYCH (Białoruś)

ORKIESTRA INSTRUMENTÓW LUDOWYCH „LIDA STATE MUSICAL COLLEGE” (Białoruś)

Orkiestra powstała w 1974 r. Dyrektorem artystycznym jest Elena Sechko. Grupę tworzą studenci i wykładowcy Lida State Music Collage. Repertuar jest bardzo zróżnicowany: to klasyczne utwory rodzimych i zachodnich kompozytorów, własne aranżacje ludowej muzyki i współczesne opracowania oparte na folklorze. Ideą zespołu jest prezentowanie tradycji białoruskich poprzez muzykę.

Szepietowo

godz. 18:00, Gminny Ośrodek Kultury: PADLASKI WIANOK (Polska)

BIAŁORUSKI DZIECIĘCY ZESPÓŁ TANECZNY „PADLASKI WIANOK” (Polska)

To taneczny zespół białoruski w Polsce. Powstał w 2015 r. przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA w Białymstoku. Zespół pragnie zasiewać ziarno miłości do folkloru już od najmłodszych lat. Choreografie tworzone na bazie ludowych tańców przeplecione są zabawami i zwyczajami charakterystycznymi dla kultury białoruskiej. Jednocześnie poziom artystyczny kreowany jest na solidnych podstawach baletowych. Kierownikiem zespołu jest Oksana Prus.

Grajewo

godz. 17:00, Grajewskie Centrum Kultury:  ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA (Serbia), WODA NA MŁYN (Polska)

ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA (Serbia)

Bałkańska orkiestra powstała w 2004 r. W 2008 r. zakwalifikowali się do prestiżowego festiwalu GUCA, który jest największym wydarzeniem muzycznym bałkańskich instrumentów, szczególnie trąbki. Festiwal otworzył zespołowi szeroko drzwi do sukcesów. To grupa pełna wigoru i serbskiego ducha. Bałkańskie rytmy i „najlepsza serbska trąbka” (główna nagroda festiwalu GUCA) to wyznaczniki wysokiego poziomu wykonawczego.

Hodyszewo/Nowe Piekuty

godz. 13:00, sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie:  ORKIESTRA INSTRUMENTÓW LUDOWYCH (Białoruś)

Zabiele/Kolno

godz. 13:00, sala gimnastyczna SP w Zabielu:  SAVIA VIVA DE CORIA (Hiszpania)

Rajgród

godz. 18:00, amfiteatr przy Górze Zamkowej (w razie niepogody Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rajgrodzie, ul. Stanki 14):  MTSVERVALI (Gruzja), ZPiT UJ „SŁOWIANKI” (Polska)

N(N)LE CHOREOGRAPHIC ANSAMBLE „MTSVERVALI” OF THE ADJARIAN A. R. (Gruzja)

Zespół powstał w 1994 r. w Batumi. Jego repertuar zawsze bazuje na tradycjach gruzińskich, a opracowania sceniczne to spektakle pełne żywiołowości i nieposkromionej energii. Tańce ludowe w ich wykonaniach to m.in. chorumi (wojenny taniec adżarski), chewsuruli (taniec z mieczami i tarczami) czy raczuli (świąteczny taniec chłopców i dziewcząt). Młodzieżowy zespół prezentuje bardzo wysoką klasę artystyczną.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO „SŁOWIANKI” (Polska)

Zespół powstał w 1959 r. przy Katedrze Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkami zespołu są głównie studenci i absolwenci UJ, innych krakowskich uczelni, a nawet studenci zagraniczni polskiego pochodzenia. W zespole mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zamiłowań artystycznych. Popularyzując polską kulturę narodową oraz kulturę ludową innych narodów słowiańskich, zespół prowadzi wśród młodzieży działalność edukacyjną w zakresie muzyki, tańca, śpiewu i etnografii.

Szczuczyn

godz. 19:00, Biblioteka Centrum Kultury:  KUPALINKA (Białoruś)

FOLK GROUP „KUPALINKA” (Białoruś)

Zespół folkowy „Kupalinka” posiada swój niepowtarzalny charakter. Ich koncerty przepełnione są żywiołowymi rytmami osadzonymi w białoruskim folklorze. Dzięki zespołowi ludowe piosenki dostają nowe brzmienie, zyskując świeżość. Moc dźwięku bijąca ze sceny powoduje uwalnianie się energetycznych endorfin i sprawia, że nogi same zaczynają tańczyć.

 

 

 

 

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe