Marszałkowskie wieści

  • 25.07.2019, 14:25 (aktualizacja 25.07.2019, 14:28)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Marszałkowskie wieści
Do gminy Zambrów, Czyżewa, samorządów i organizacji tworzących Lokalna Grupę Działania „Kraina Mlekiem Płynąca” oraz innych ośrodków województwa trafi dofinansowanie dla zdolnych uczniów, niepełnosprawnych dzieci i bezrobotnych przyznane przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

Fundusze będą wykorzystane m. in. na dodatkowe lekcje w szkołach podstawowych w regionie, nowe miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także na zakładanie firm i aktywizację zawodową. Dofinansowanie uzyskały projekty, które wzięły udział w naborach ogłoszonych w ramach Lokalnych Grup Działania (LGD) w całym województwie.

Dodatkowe zajęcia

Jak informuje portal Wrota Podlasia, Fundacja „Orzeł” w partnerstwie z gminą Zambrów przeprowadzi zajęcia dodatkowe dla uczniów w szkołach podstawowych: im. Orła Białego w Porytem-Jabłoni, Wiśniewie, Starym Skarżynie i w SP im. Papieża Jana Pawła II w Osowcu. Będą to zarówno zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze (językowe, matematyczne, z przedmiotów ścisłych, przyrodnicze), jak i zajęcia rozwijające uzdolnienia (plastyczne, programistyczne, humanistyczne, kulinarne, teatralne, sportowe, dziennikarskie). Placówki zostaną również wyposażone w niezbędny sprzęt do prowadzenia tych lekcji. Koszt projektu wynosi 304 tys. zł, natomiast dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 287 tys. zł.

Samorząd Czyżewa również zadba o rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności 166 uczniów z dwóch szkół podstawowych: w Rosochatem Kościelnem i Dąbrowie Wielkiej oraz doposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Będą prowadzone zajęcia wyrównawcze, a także rozwijające zdolności czy przygotowujące do zawodu, kółka zainteresowań. Wartość tego przedsięwzięcia to 218,5 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP – 205 tys. zł.

Oba projekty wpłynęły na nabór przeprowadzony przez Lokalną Grupę Działania „Brama na Podlasie”.

Czas na własną firmę

Pomoc w zakresie aktywizacji gospodarczej zaproponuje Fundacja Science Point razem z Instytutem Rozwoju Gospodarczego 35 mieszkańcom z terenu Stowarzyszenia LGD Kraina Mlekiem Płynąca (samorządy oraz stowarzyszenia i osoby prywatne z powiatu kolneńskiego i łomżyńskiego). Będą mogli liczyć na doradztwo i dotacje (inwestycyjną i pomostową) na założenie swojej firmy. Projekt, na który Fundacja otrzymała 965 tys. zł (wartość to ponad 1 mln zł), jest skierowany zwłaszcza do osób bezrobotnych do 35. roku życia i po 50. roku życia oraz osób niepełnosprawnych.

Dotacje edukacyjne, przeznaczone dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz na aktywizację ekonomiczną otrzymają także inne części województwa: Stowarzyszenie Suwalsko – Sejneńskiej LGD  na dodatkowe zajęcia szkolne, szkoła w Downarach na wyrównanie szans edukacyjnych, Sokółka na dodatkowe miejsca przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnościami, LGD „Tygiel Doliny Bugu” oraz „Szlak Tatarski” wraz z partnerskimi organizacjami na wsparcie otwierania własnych firm przez mieszkańców w szczególnie trudnej sytuacji, gmina Janów na przeciwdziałanie wykluczeniu osób biednych czy bezrobotnych, gmina Jeleniewo na Suwalszczyźnie na świetlicę środowiskową.             

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe