Świętują policjanci

  • 25.07.2019, 14:29 (aktualizacja 25.07.2019, 14:35)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Świętują policjanci Policja Polska
24 lipca to data szczególna dla policjantów i pracowników Policji - data święta polskiej Policji, a rok 2019 jest jubileuszowym - obchodzimy bowiem setną rocznicę powstania Policji Państwowej, której tradycje kontynuujemy – czytamy na stronie policja.pl w relacji z uroczystości centralnych, które odbyły się w Warszawie na Zamku Królewskim i na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak przypominają historycy,  Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił art. 1 ustawy.

W nocie historycznej na policja.pl czytamy: „W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.

Polskie Państwo Podziemne  tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze  rozwiązały formalnie Policję Państwową.

7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA)”.

Podczas centralnych uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński stwierdził:

- Z całą odpowiedzialnością, satysfakcją i przekonaniem mogę powiedzieć, że wspólnym wysiłkiem dopracowaliśmy się takiej kondycji, takiego wizerunki polskiej Policji, że dzisiaj możemy obchodzić z dumą 100-lecie powstania polskiej Policji.

W Łomży na jubileuszowe uroczystości pod patronatem wiceministra Jarosława Zielińskiego zapraszają wspólnie komendanci policji z Łomży, Grajewa, Kolna i Zambrowa. Rozpoczną się w niedzielę 27 lipca o godz. 12:00 mszą świętą w łomżyńskiej Katedrze. Stamtąd około godz. 13:00 uczestnicy przejdą na Stary Rynek na dalszą część obchodów, które elementami będą m. in. wręczanie odznaczeń i wyróżnień, aktów mianowania na wyższe stopnie, okolicznościowe wystąpienia , a na zakończenie parada pododdziałów.  

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe