Na szczeblu krajowym organizuje go Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie. W województwie podlaskim Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z oddziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
Jak relacjonuje PODR w Szepietowie, oceny prezentowanych smakołyków dokonało jury w składzie: przewodnicząca Izabella Byszewska - PIPRIL w Warszawie, Jan Zwoliński – PIPRiL w Warszawie, Barbara Iwanicka – Dyrektor Rynków Rolnych, KOWR Warszawa, Wiesława Burnos – członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Mariusz Cylwik – zastępca dyrektora PODR Szepietowo. Zadanie mieli niełatwe, bo spróbowanie niemal 100 różnych produktów kulinarnych i rozmowy z ponad 50 wytwórcami o tradycjach wytwarzanych przez nich wyrobów. Jak na podsumowaniu konkursu wspomniała przewodnicząca Izabella Byszewska, niemal każdy z wyrobów zasługiwał na nagrodę.
Zwycięskie produkty w poszczególnych kategoriach:
Produkty pochodzenia zwierzęcego
Podkategoria: produkty i przetwory mięsne
nagroda: udziec pieczony w piecu chlebowym – Małgorzata Wojtach, Masarnia „Biebrzańskie Smaki”;
wyróżnienie: baranina pieczona – Władysław Gryka
Podkategoria: produkty i przetwory z ryb
nagroda: szczupak z angielki – KGW w Radziłowie, Agnieszka Chrzanowska
Podkategoria: produkty mleczne
nagroda: lody tradycyjne „U Matczaka” – Jolanta i Krzysztof Matczak, F.P.H.U. „U Matczaka”
wyróżnienie: ser twarogowy wędzony – Barbara Żeliszczak, „Sery Basi” sp. z o.o.
Produkty pochodzenia roślinnego
Podkategoria: przetwory owocowe
nagroda: powidła śliwkowe – Marianna Rogało, Agroturystyka „Biebrzańskie Eldorado”
wyróżnienie: sok z poziomki twardej – Alina Jankowska
ocet jabłkowy – Marta Kryjan, Agroturystyka „Ptasie Radio”
Podkategoria: przetwory warzywne
nagroda: gołąbki gryczano-ziemniaczane – Sylwia Czaban, Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce
wyróżnienie: ogórek kiszony z ziołami – Tomasz Sienkiewicz, gosp. rolne „Kiszenie z tradycją”
Podkategoria: produkty zbożowe
nagroda: kisiel z owsa – KGW „Hołodzianki”, Lucyna Tkaczuk
wyróżnienie: chleb żytnio-pszenny na zakwasie – Józef Jarnicki
drożdżówka orkiszowa z jabłkiem – Anna i Tomasz Zubryccy, piekarnia „Tomcio Paluch”
Podkategoria: wyroby cukiernicze
nagroda: ciastko z piany – KGW w Radziłowie – Agnieszka Chrzanowska
Napoje regionalne
Podkategoria: napoje bezalkoholowe
nagroda: soki owocowo-warzywne – Teresa Wykowska
Podkategoria: napoje alkoholowe
nagroda: Głogówka – nalewka z kwiatów głogu – KGW Niewino Borowe, Eugenia Bożena Gromada
Inne produkty regionalne
nagroda: żołądek wieprzowy nadziewany ziemniakami – Monika Giczewska
i sibrzaki – KGW Borkowo, Anna Cudnik
wyróżnienie: kartacze – Monika Kosiorek–Olbryś, Zajazd Herbu Wielbut
Nagrodę Dyrektora PODR w postaci pucharu i drobnego sprzętu AGD otrzymała kaczka faszerowana przygotowana przez Małgorzatę Ostapowicz, właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego „Leśny Dworek”.
Ponadto, spośród 13 produktów nagrodzonych we wcześniejszych edycjach Konkursu, a ubiegających się o nominację do tegorocznej nagrody PERŁA, Komisja wytypowała następujące:
Szpikowany udziec z dzika – Małgorzaty Ostapowicz, Agroturystyka „Leśny Dworek”,
Kiełbasa biebrzańska podsuszana – Małgorzaty Wojtach. masarnia „Biebrzańskie Smaki”,
Miód majowy leśny – Małgorzaty Ostapowicz, Agroturystyka „Leśny Dworek”,
Kapusta kiszona w beczce – Teresy Wykowskiej,
Jagodzianka z kruszonką – Moniki Giczewskiej
Dziad, bankuchen, kołacz, sękacz – Teresy Biziewskiej, „BITE”
Rejbak – Moniki Kosiorek-Olbryś, Zajazd Herbu Wielbut.
Komentarze