Chwała bohaterom

  • 26.07.2019, 12:42 (aktualizacja 26.07.2019, 12:47)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Chwała bohaterom UM Łomża
Nowy mural przebędzie w Łomży. Na bloku przy ul. Polowej 11 powstanie w sierpniu malowidło nawiązujące do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a zwłaszcza do udziału w niej żołnierzy 33 pułku piechoty obecnego i zasłużonego dla miasta w całym okresie niepodległej II Rzeczpospolitej.

Odsłonięcie muralu planowane jest na początku września podczas łomżyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii świata – informuje Urząd Miejski.

Polowa 11 to jeden z bloków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której wkładem w przedsięwzięcie jest bezpłatne użyczenie przestrzeni dla artystów.   Przede wszystkim dla Rafała Roskowińskiego, autora projektu i twórcy dotychczasowych murali w Łomży. Ujęta z profilu twarz polskiego żołnierza z września 1939 roku utrzymana będzie w podobnej tonacji kolorystycznej, co istniejące już przestrzenne obrazy.      

- Dumna  i odważna twarz piechura zakomponowana jest tak, aby profil działał monumentalnie, a zarazem nieco odkłamywał mit peerelowskiej propagandy, że jakoby polska armia była zacofana i słabo uzbrojona, gdyż hełm WZ 31 "Salamandra", który ma żołnierz, był jednym z najnowocześniejszych hełmów tamtych czasów, a mundury były uszyte z przepuszczającej powietrze gabardyny, o czym Niemcy mogli tylko pomarzyć. W lewym górnym rogu umieściliśmy odznakę 33 pułku piechoty, który bronił Łomży, a na dole napis „CHWAŁA BOHATEROM!” – informuje Rafał Roskowiński na portalu łomza.pl, przypominając, że to w Polsce rozpoczęła się druga wojna światowa, a polski żołnierz jest najwaleczniejszym wojownikiem tego największego w historii konfliktu zbrojnego.

W 2017 i 2018 roku powstała w Łomży cała seria murali zarówno nawiązujących do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: na budynku przy ul. Rządowej 5 prezentujący sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33 Pułku Piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., nazwanej "Cudem nad Narwią”;  przy ul. Wojska Polskiego 11 – upamiętniający bohaterów powstania styczniowego; przy ul. Polowej 57 - postać autora „Flory polskiej” Jakuba Ignacego Wagi, a na  dziedzińcu Muzeum Północno – Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A - postać Adama Chętnika, etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.

Jest także mural z orszakiem mazowieckiego księcia Janusza I nawiązujący do obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich na ścianie kolejnego budynku Muzeum Północno – Mazowieckiego.

 

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe