Dotacje dla zdolnych uczniów, niepełnosprawnych dzieci i bezrobotnych

  • 29.07.2019, 08:03 (aktualizacja 29.07.2019, 11:12)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Dotacje dla zdolnych uczniów, niepełnosprawnych dzieci i bezrobotnych Marcin Nawrocki / wrotapodlasia.pl
Zarząd Województwa na posiedzeniu 23 lipca przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na dodatkowe lekcje w szkołach podstawowych w regionie, nowe miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także na zakładanie firm i aktywizację zawodową.

Dofinansowanie uzyskały projekty, które wzięły udział w naborach ogłoszonych w ramach Lokalnych Grup Działania w całym województwie.

Dodatkowe zajęcia

Fundacja „Orzeł” w partnerstwie z gminą Zambrów przeprowadzi zajęcia dodatkowe dla uczniów w szkołach podstawowych: im. Orła Białego w Porytem-Jabłoni, Wiśniewie, Starym Skarżynie i w SP im. Papieża Jana Pawła II w Osowcu. Będą to zarówno zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze (językowe, matematyczne, z przedmiotów ścisłych, przyrodnicze), jak i zajęcia rozwijające uzdolnienia (plastyczne, programistyczne, humanistyczne, kulinarne, teatralne, sportowe, dziennikarskie). Placówki zostaną również wyposażone w niezbędny sprzęt do prowadzenia tych lekcji. Koszt projektu wynosi 304 tys. zł, natomiast dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 287 tys. zł.

Gmina Czyżew zadba o rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności u 166 uczniów z dwóch szkół podstawowych: w Rosochatem Kościelnem i Dąbrowie Wielkiej oraz doposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Będą prowadzone zajęcia wyrównawcze, a także rozwijające zdolności czy przygotowujące do zawodu, kółka zainteresowań. Wartość tego przedsięwzięcia to 218,5 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP – 205 tys. zł.

Oba projekty wpłynęły na nabór przeprowadzony przez Lokalną Grupę Działania „Brama na Podlasie”.

Wyrównanie szans

Kompetencje rozwiną również dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi oraz im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak w gminie Suwałki (Stowarzyszenie Suwalsko-Sejneńska LGD). Projekt zrealizuje Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia wraz z gminą Suwałki. Jest on odpowiedzią na niższe szanse edukacyjne dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół wiejskich w stosunku do rówieśników z miasta. Uczniowie wezmą udział w wielu zajęciach dodatkowych, a ich szkoły zostaną doposażone. Wartość projektu to blisko 424 tys. zł, a dofinansowanie – 402,5 tys. zł.

Taki sam cel przyświeca kolejnemu projektowi. W ramach LGD Fundusz Biebrzański Fundacja Polska Edukacja im. Komisji Edukacji Narodowej wraz z Fundacją „Orzeł” zadba o wyrównanie szans edukacyjnych w Szkole Podstawowej w Downarach. Uczniowie wezmą udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych (naukowych, technicznych, matematycznych, z przedsiębiorczości), a nauczyciele w szkoleniach podnoszących kompetencje. Poza tym szkoła zyska nowe wyposażenie pracowni i sprzęt informatyczny. Koszt to 74 tys. zł, dotacja z RPOWP przekroczy 70 tys. zł.

Więcej miejsc w przedszkolu

Natomiast powiat sokólski, dzięki dotacji, zwiększy liczbę miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami w Przedszkolu Specjalnym w Sokółce. Nową grupę wyposaży w pomoce dydaktyczne i terapeutyczne, sprzęt multimedialny i informatyczny. Troje nauczycieli podniesie kwalifikacje podczas kursów i szkoleń. Projekt jest realizowany w ramach LGD Szlak Tatarski. Jego wartość wynosi 99 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP – 94 tys. zł.

Czas na własną firmę

Fundacja Biznes i Prawo wraz Akademickim Klubem Integracji Europejskiej „Europartner” z LGD „Tygiel Doliny Bugu” pomoże 20 osobom w szczególnie trudnej sytuacji założyć działalność gospodarczą. Otrzymają nie tylko wsparcie merytoryczne, ale i finansowe na uruchomienie firmy. Wartość projektu to 654 tys. zł, dotacja z RPOWP pokryje 621,5 tys. zł.

Ta sama Fundacja na ten sam cel, czyli pomoc w zakładaniu firmy, przeznaczy kolejną dotację w wysokości 500 tys. zł. Tym razem wsparcie będzie adresowane do 20 mieszkańców z obszaru LGD Szlak Tatarski. Koszt to blisko 544 tys. zł.

Podobną pomoc zaproponuje Fundacja Science Point razem z Instytutem Rozwoju Gospodarczego dla 35 mieszkańców z terenu Stowarzyszenia LGD Kraina Mlekiem Płynąca. Będą mogli liczyć na doradztwo i dotacje (inwestycyjną i pomostową) na złożenie swojej firmy. Projekt, na który Fundacja otrzymała 965 tys. zł (wartość to ponad 1 mln zł), jest skierowany zwłaszcza do osób bezrobotnych do 35. roku życia i po 50. roku życia oraz osób niepełnosprawnych.

Aktywizacja zawodowa

Fundacja „Dialog” obejmie opieką 30 mieszkańców gminy Janów (LGD Fundusz Biebrzański). Będą to osoby biedne, bezrobotne, borykające się z problemami, które dzięki szerokiemu wsparciu (mentoring, warsztaty rozwoju osobowego, porady specjalistyczne, kursy i staże zawodowe) będą miały szanse wrócić do aktywności społecznej i zawodowej. Projekt ma kosztować 262 tys. zł, a dofinansowanie z RPOWP wyniesie 249 tys. zł.

Integracja i nauka

Fundacja „Pro Sudovia” zorganizuje i poprowadzi świetlicę środowiskową w Jeleniewie, w ramach Stowarzyszenia Suwalsko-Sejneńska LGD. W tej placówce będą organizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży, m.in. rozwijające zainteresowania artystyczne, językowe, informatyczne. Podopieczni świetlicy mogą liczyć na pomoc socjoterapeuty, psychologa, logopedy. Przedsięwzięcie warte jest 429 tys. zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wyniesie blisko 408 tys. zł.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe