Okłamała i okradła

  • 31.07.2019, 15:03 (aktualizacja 31.07.2019, 15:06)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Okłamała i okradła KMP Łomża
85-letni mieszkaniec Łomży był przekonany, że odwiedziła go pracownica socjalna. Wpuścił nieznajomą do swojego mieszkania, a ona okradła seniora z jego oszczędności.

Łomżyńska policja stara się „namierzyć” młodą kobietę, która we wtorek po południu zapukała do drzwi 85-letniego mieszkańca miasta.  Jak przekazuje KMP, zapewniła starszego pana, że jest pracownikiem socjalnym i przyszła, aby pomóc w uzyskaniu dodatku do emerytury. Gospodarz zaufał nieznajomej i uwierzył w stworzoną przez oszustkę historię. Wpuścił ją do swojego mieszkania. Najprawdopodobniej, gdy starszy pan szukał dokumentów potrzebnych do załatwienia sprawy, doszło do kradzieży pieniędzy. Pokrzywdzony stracił 2500 zł. Senior gdy tylko zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa natychmiast powiadomił policję. Mundurowi szukają oszustki.

Policjanci apelują o sąsiedzką czujność! Zwłaszcza troskę o osoby starsze. Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania zaobserwujemy nieznane pojazdy czy jakieś osoby, których zachowanie budzi nasze wątpliwości. poinformujmy natychmiast o swoich spostrzeżeniach Policję. Taka reakcja może uchronić np. przed kradzieżą.

Łomżyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy pukając do seniorów, bez żadnych skrupułów wykorzystują każdą okazję, aby zdobyć pieniądze. Podają się np. za „handlowca”, „pracownika wodociągów”, czy jak w tym przypadku za „pracownika socjalnego”. Proszą najczęściej o rozmienienie pieniędzy, okazanie miejsca przechowywania cennych rzeczy czy też oferują „pomoc” dotyczącą załatwienia spraw finansowych. Wpuszczeni do mieszkania, poprzez rozmowę i pozorną troskę o stan zdrowia seniorów, doprowadzają do tego, aby starsze osoby ujawniły miejsce przechowywania oszczędności. Policjanci zalecają ostrożność przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś ważną sprawę.

Pamiętajmy, że pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej można łatwo zweryfikować, ponieważ mają przy sobie legitymację służbową ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, numerem legitymacji, pieczęcią i podpisem osoby wystawiającej ten dokument. O okazanie legitymacji służbowej wystarczy poprosić. Informację o pracowniku socjalnym można też zweryfikować kontaktując się bezpośrednio z ośrodkiem pomocy społecznej 

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe