Wieści Marszałkowskie

  • 07.08.2019, 06:43 (aktualizacja 07.08.2019, 06:47)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wieści Marszałkowskie
Dodatkowe zajęcia, wyjazdy edukacyjne, doskonalenie umiejętności uczniów, niezbędne wyposażenie sal dydaktycznych – to tylko niektóre zadania z projektów zaplanowanych w szkołach podstawowych województwa. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Szkoły

Jak informuje Urząd Marszałkowski, w ramach strategii rozwoju lokalnego wdrażanej przez LGD Brama na Podlasie, w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej ze wsparcia skorzysta 150 uczniów. Przewidziane są zajęcia wyrównawcze z przedmiotów językowych i ścisłych, a także m.in. rozwijające uzdolnienia plastyczne, programistyczne, kulinarne, teatralne czy dziennikarskie. Szkoła zostanie również wyposażona w nowy sprzęt dydaktyczny. Wartość projektu to 205 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP 193 tys. zł.

Szkoła podstawowa w Złotorii zrealizuje dodatkowe zajęcia dla 36 uczniów m.in. ze sztuki, języka angielskiego, matematyki i programowania. Będą sprzyjały rozwojowi kompetencji kluczowych, niezbędnych na rynku pracy. W planie jest także doskonalenie warsztatu sześciu nauczycieli tamtejszej placówki. Wartość tego projektu wynosi 253 tys. zł, a dofinansowanie z RPOWP 239 tys. zł.

O właściwy rozwój podopiecznych zadbają również szkoły podstawowe w Długołęce i w Konopkach-Pokrzywnicy, które realizują wspólny projekt. Zakłada on, że w roku szkolnym 2019/2020 wsparcie uzyska 62, a w przyszłym 2020/2021 63 uczniów. Przeszkolonych zostanie także 14 nauczycieli. Przewidziane są również dodatkowe zajęcia dla dzieci, stworzenie gabinetów logopedycznych i doposażenie szkół w niezbędne pomoce dydaktyczne. Wartość całego przedsięwzięcia to 166 tys. zł, dotacja z RPOWP wynosi 153 tys. zł.

Wymienione wyżej projekty zostały pozytywnie ocenione w drodze naboru RPOWP przeprowadzonego przez Stowarzyszenie N.A.R.E.W. Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi.

Dodatkowe zajęcia i nowe możliwości rozwoju czekają także 75 uczniów szkoły podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie, czyli na terenie Lokalnej Grupy Działania „Szlak Tatarski”. W ramach projektu zostaną zrealizowane lekcje wyrównawcze z języka angielskiego, matematyki i zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów. W planie są również wycieczki edukacyjne. Ponadto szkoła zakupi nowy sprzęt, który pozwoli prowadzić zajęcia efektywniej. Projekt jest wart 105 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP 88 tys. zł.

Przeciw wykluczeniu

Wzrost aktywności zawodowej 50 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – to główny cel projektu, który zostanie zrealizowany na terenie pięciu powiatów naszego regionu. Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 912 tys. zł.

Wsparcie otrzymają osoby zamieszkałe na terenie powiatów – monieckiego, grajewskiego, augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. Uczestnicy wrócą na właściwą ścieżkę dzięki reintegracji indywidualnej i grupowej, skorzystają ponadto ze szkoleń, staży zawodowych oraz usług pośrednictwa pracy.

Projekt zrealizuje Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia. Wartość tego przedsięwzięcia przekracza milion złotych, natomiast dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 912 tys. zł.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe