Stanisław Kędzielawski. Rysunek w Galerii

  • 07.08.2019, 06:47 (aktualizacja 07.08.2019, 06:51)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Stanisław Kędzielawski. Rysunek w Galerii
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w czwartek 8 sierpnia 2019 roku o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy rysunku Stanisława Kędzielawskiego. Wystawa czynna do 29 sierpnia 2019 roku. Rysunek to ulubiona forma wypowiedzi artysty – urodzonego w Tarnowskich Górach w 1945 roku – absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1975 roku na Wydziale Grafiki w Katowicach).

Stanisław Kędzielawski po mistrzowsku operuje kreską powierzając jej rolę dominanty kompozycyjnej w relacjach z walorową plamą (dla której źródłem barwy często bywa czerń). Tworzy akty, portrety oraz sceny figuralne ukazujące w metaforyczny sposób złożoność ludzkiej natury. Pomimo pewnego odrealnienia postaci i oszczędnej narracji, udaje się mu stworzyć czytelną strukturę znaczeniową odnoszącą się do kondycji człowieka, jego cielesności oraz sfery duchowej i emocjonalnej. Rysunki artysty przenika niepokojący klimat niedopowiedzenia skłaniający oglądającego do poszukiwania własnych ścieżek interpretacji. Autor ma w dorobku także studia wnętrz i przestrzeni przesiąknięte gęstą, surrealistyczną atmosferą oraz kompozycje o charakterze abstrakcyjnym.

Stanisław Kędzielawski zajmuje się również malarstwem, ilustracją książkową, grafiką wydawniczą, aranżacją wnętrz i wystawiennictwem oraz nauczaniem rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W dorobku ma liczne prezentacje rysunków, obrazów i akwarel. Najchętniej wystawia indywidualnie lub z członkami rodziny (m.in.: Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży – 1979, 1983, 1986, 1994, 1995, 1999, 2005, 2010, 2015). Wielokrotnie uczestniczył w wystawach zbiorowych i plenerach. Brał również udział w 15 edycjach konkursu środowiskowego „Dzieło plastyczne roku”, odbywającego się w latach: 1983-1997, w których zdobył 11 nagród i wyróżnień. W 2011 roku został uhonorowany, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, natomiast w 2014 otrzymał nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.

Od ponad 40 lat mieszka i pracuje w Łomży.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe